Het Maashofje, hofje van armoede Veel meer dan een verzameling 'kleinnummers' Wim Snikkers De Hoofdstraat in de Gorzen is een apart stukje Schiedam met volop bedrijvigheid, cafés, veerdiensten, scheepsbouw en handel, schreef Wim Snikkers in Scyedam van juni 2018. In de Hoofdstraat woonden ook veel mensen, vooral in de hofjes en sloppen. In de Hoofdstraat stonden ook woonhuizen en er waren zo'n twaalf sloppen achter de straat toeganke lijk via een doorgang in de bebouwing. Deze hadden meestal één huisnummer, met daaraan toegevoegd een 'kleinnummer'. Alleen de Visschersgang (achter nr.73) en vooral het Maashofje (achter nr. 31) werden bekend onder een eigen, niet-officiële naam. Op 24 maart 1865 vraagt M.H. Engering toestem- Deel van de tekening behorend bij aanvraag voor toestemming tot de bouw van 32 woningen. Getoond wordt een blokje van 2x6 "rug aan rug" woningen. Dit zijn woningen in spiegelbeeld, met een gemeenschappelijke achtermuur. De woning mat 2,9 x3,8 m en had een zolder onder een puntdak, toegankelijk via een trap. Op een afstand van 4,7 m was nog zo'n blokje. En er was een rijtje van acht ("enkele") woningen, maar met een achter wand zonder ramen. Het complex was toegankelijk via een gangetje in de bebouwing. Een trap leidde naar het veel lager gelegen terrein achter de Hoofdstraat dat liep tot aan een "watergang". Dit is een onderdeel van een stelsel van sloten dat ook gespuid kon worden. Dit spuien was hard nodig, want er kwamen soms ook riolen op uit. Op het terrein zijn geen privaten ingetekend. (Gem. Archief Schiedam, bouwtekening nr.584) Inzet: Het Maashofje, achter de bebouwing van de Hoofdstraat op een kaart uit 1915. 94 Scyedam jaargang 44 nr. 3

Scyedam | 2018 | | pagina 22