met een rijtuig naar het huis van haar zoon gebracht. En wat te denken van het volgende bericht? NSC 14 sept. 1911De 15-jarige Jacob van Tilburg is om een uur 's nachts van een zeven meter hoge schoorsteen gevallen bij glasfabriek Van Deventer. Uit bravoure was hij daar ingeklommen. Nog een berichtje in de NSC (20 oktober 1920): De politie heeft een man aangehouden die zijn vrouw, die in het Maashofje bij haar ouders woonde, met een revolver had bedreigd. Er waren gelukkig ook enige wonderlijke berichten van lichte toon. Bij feestelijkheden in de stad in 1898 ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina had een groepje meisjes liederen ten gehore gebracht. Zij woonden in het Maashofje en hadden een vereniging gevormd: 'Dieu Donné'. Zij hadden groot succes. Stadtenaars In de Hoofdstraat en vooral ook in de hofjes en sloppen (je had er zo'n twaalftal) achter de panden woonden veel mensen. Er was een grote onder linge solidariteit. Van de cargadoor Piet van Vliet is bekend dat hij, als er langere tijd weinig werk was, bij mensen die in nood raakten bruine bonen, spek en brood liet bezorgen. Nooit geldelijke steun, want die kon wel eens omgezet worden in meer liquide vorm! Maartje Dröge (geboren in 1894), die op nr. 169 woonde, moest als kind op zaterdag avond soms warm eten plus een puddinkje en een gulden naar twee gezinnen brengen, die in een gang achter hun woning woonden. Eén kostwinner was langdurig ziek en de ander zat in de gevangenis wegens dranksmokkel. Particulieren en de kerk, en in sommige gevallen een burgerlijk armbestuur, lenigden in die tijd de ergste nood, maar er was een drempel om zich daartoe te wenden. Het was ook wel eens rumoerig op het Hoofd. Dat was, volgens een Hoofdenaar, als de 'Stadtenaars', meestal zakkendragers, herrie kwamen maken. Dit gebeurde vooral als er te weinig werk was. Er zijn zelfs namen van vechtersbazen bekend: Zagwijn, De Stoert en de Beulings waren zakkendragers. De zeeschepen die op het Hoofd of de Voorhaven aanlegden, werden gelost door de bootwerkers/sjouwerlieden die ook in de omgeving woonden. Het beladen van goederen Hoofdstraat nr. 31 en 33. Met de doorgang naar de huizen op nr.31 met kleinnummer: het Maashofje. (GAS beeldnr. 15170) 96 Scyedam jaargang 44 nr. 3

Scyedam | 2018 | | pagina 24