voor en van bedrijven in de stad was werk voor de zakkendragers. Aardappelschillen en een actie In de Schiedamsche Courant van 28 maart 1892 lezen we dat in het Maashofje velen noodgedwongen aardappelschillen als middagmaal hadden. Een lezer had geconstateerd dat zeker vijftig gezinnen met 250 kinderen op dit varkensvoer waren aangewezen. Dit werd langzamerhand ook buiten Schiedam bekend. Hoe kwam dit? Veel sjouwers hadden geen werk meer, omdat de graanschepen hier niet meer losten. "In het belang van onze arme sjouwerlieden doen wij een beroep op de Schiedamsche importeurs om al te doen wat in hun vermogen is, dat de graan schepen weder hier aankomen, opdat tal van nijvere gezinnen voor totalen ondergang worden behoed." )"Zulk een proef, met enkele Oostzeehavens, voornamelijk Reval, heeft zeer bevredigende resul taten opgeleverd." Maar de graanschepen kwamen niet terug. Wel kwamen een aantal jaren later veel kolenschepen naar Schiedam. De hofjes onder water In de nacht van 25 op 26 november 1928 was er weer extra hoog water. De vloedplanken op de Hoofdstraat waren aangebracht en dezen hielden het. Maar nu kwam er gevaar uit onverwachte hoek. Een WOOMIUIS en ERVE, ingericht tot koffiehuis met tuintje, overdekte gang en bovenwoning met afzonderlijke i opgang, staande en gelegen te Schiedam j aan de Hoofdstraat nr. 33, kadaster i Sectie L nr. 1452, ter grootte van 13S i vierk. ellen. Verhuurdhet benedenhuis voor ƒ4.50 's weeks, het bovenhuis voor 10.83 per mnand. Grondbelasting f 25.79. Een WOOSHl'IS, werkplaats, ERVE en daarnevens gelegen gang, staande en gelegen te Schiedam aan de Hoofdstraat nr. 211, kadaster Sectie L nrs. 1170 en 1177, ter gezamenlijke grootte van 279 vierk. ellen. Verhuurd voor ƒ6.40 's weeks. Grondbelasting 29.94. In het kader van de ontsluiting van de nieuwe woon wijk de Gorzen was de Lekstraat aangelegd. Deze kreeg ook de functie van waterkering. Daarvoor zijn panden aan de Hoofdstraat gesloopt. In de nieuwe Lekstraat was een bres geslagen, net naast de distil leerderij in aanbouw van Van der Valk en een sloop- pandje. Nu liep het lage land in de driehoek achter het Hoofd(straat), Lekstraat en Havendijk onder water. Op de Hoofdstraat was men wel gewend aan hoog water. Maar nu werd het Maashofje van achteren bedreigd! Ook het hofje Hoofdstraat 76, dat nog lager lag en waar acht gezinnen woonden. Er waren weer verschillende organisaties en comités die te hulp schoten: "want deze menschen behoorden niet tot de best gesitueerde Stadgenoten". Op 27 november was de stand van de actie, die de NSC had opgezet 457,99 gulden. Hierbij inbegrepen een bedrag van 10,26 die kinderen ("Is het niet kranig?") van School C (blauwhuis) hadden ingezameld. Uit de krant: "Ziet u dit halfje?", vroeg de kleine weesjongen, die de moed had gehad om binnen te gaan, "dat halfje heb ik gegeven, meer heb ik niet." Op 10 december was de stand van de actie van de SC: 2018,53 gulden. Ook de bedrijven van M. van Emden en A. Tieman hadden een eigen actie opgezet en keerden aan mensen geld uit. De hofjes hadden al eens eerder onder water gestaan. Tijdens de hoge vloed van 25 december 1894 had de verwijderbare hoge vloedafsluiting in de Hoofdstraat, net vóór de Groenelaan, het begeven en kon het water via deze laan het achterterrein bereiken. Onbewoonbaar of gesloopt? Omstreeks 1928 kwam regelmatig de vraag op of de huisjes, die nog niet eens allemaal een wc hadden, niet eens gesloopt moesten worden en dan kwamen zij, samen met andere woningen in de stad, op een slooplijst. Of er werd geopperd om huisjes samen te voegen. Op 11 jan. 1930 meldt de NSC dat alle woningen, op zes na, waren verlaten. En dan horen wij een hele tijd niets. De opeenvolgende adres boeken gaven ook geen bewoners meer op, wonend in het Maashofje. Maar toen was er de watersnood- Advertentie uit 1903 van een veiling van de boven woning en het woonhuis met erve op nr.33. Scyedam jaargang 44 nr. 3 97

Scyedam | 2018 | | pagina 25