Op weg naar 750jaar Schiedam: de stad is van iedereen Met belangstelling heb ik de kritische terugblik op 'Schiedam 700' gelezen in Scyedam, het blad van de Historische Vereniging Schiedam, editie juni 2018. In 1975 was ik nog maar net als 31-jarige werkzaam bij de Gemeentelijke Marktdienst en mocht ik van directeur E.T. Kraan mijn bijdrage leveren aan het feest, waarover de media niet bepaald lovend waren. Behalve net het onderdeel waar ik de trekker van was, samen met de toenmalige marktmeester Arie Wessel, met ondersteuning van onze toenmalige collega's. De wrange conclusie is, zo schrijft Scyedam, dat de activiteiten waar men massaal op afkwam, juist niet door het opgerichte comité waren georganiseerd. Voorbeelden zijn het standwerkersconcours (de eerste in Schiedam), en de feestmarkt (waaronder een oude ambachtenmarkt) van de Gemeentelijke Marktdienst op vrijdag 23 mei 1975 in de Lange Kerkstraat. Het standwerkersconcours werd daarna jaarlijks herhaald en leidde tweemaal tot het organi seren van het Nationale Standwerkersconcours o.a. in 1985 toen er voor het eerst de Brandersfeesten werden gehouden, met groot succes. Samen met de toenmalige Marktmeester Jan van Meel en andere collega's hebben we als Marktdienst hieraan een belangrijke bijdrage geleverd. Andere tijd dan in 1975 Prettig is om te lezen dat Schiedam al op weg is om de viering van 750 jaar Stad Schiedam in 2025 voor te bereiden. We leven in een heel andere tijd dan in 1975, dat vraagt inderdaad een andere voorbereiding, meer budget, aanpak en betrokkenheid van Schie dammers uit de zeven wijken van Schiedam. Want de stad is van iedereen. Ik ben er zeker van dat dat in 2025 zichtbaar is en in leuke, creatieve, feestelijke vormen en vele andere uitingen. Het feestcomité alle Mari Dingenouts succes toegewenst. Bert Steenbergen bedankt voor je leerzame uiteenzetting hoe een belangrijk feest, een belangrijke mijlpaal voor onze stad, anders geor ganiseerd kan worden. Wij zijn beschikbaar toch!? Schiedammers op naar 2025! M Op de foto's, Marl Dingenhouts met Henny van Geloven van het feestcomité in middel eeuwse kledij, in de Lange Kerkstraat bij de oude ambachtenmarkt. Scyedam jaargang 44 nr. 3 99

Scyedam | 2018 | | pagina 27