n Sa naar 900 gulden. De eerste arbeiderswoningen volgens de gemeentever ordening werden gebouwd in 1855 door de 'Vereeni- ging tot het verschaffen van goede woningen voor minvermogenden'. Dit was het complex 'Nieuwsticht' aan de Buitenhavenweg. Een woonvertrek was ruim: 4,5 x 5,5 m. De afstand tussen de rijen huisjes was 14 of 16 m. Aantal huizen was 58, waaronder enkele rug-aan-rug. In 1858 kwam daar nog een veertigtal huizen bij. De genoemde vereniging bestond uit een aantal notabelen. Voorzitter was de bekende arts Dr. C.J. Vaillant jr. Overal in het land waren mensen, die zich de ellendige woontoestanden aantrokken. Onder hen vooral artsen, onderwijzers en ook jour nalisten en schrijvers. Dikwijls hadden de 'hogere standen' geen idee van hoe hun medeburgers leefden en vonden dat hun ondergeschikten vooral onderge schikt moesten blijven. Er waren nu ook particulieren die, vooral in de Gorzen, nu ook volgens de gemeente lijke richtlijn gingen bouwen. Landelijk gingen steden eisen stellen aan de minimum woonomstandigheden, waarbij soms het 'Kon. Instituut van Ingenieurs' ook richtlijnen formuleerde. Eenkamerwoningen Op een tekening van de aanvraag uit 1865 voor het Maashofje was tochtportaal noch een privaat ingete kend. Daar was ook nauwelijks plaats voor. Privaten kwamen pas enige tientallen jaren later. Deze kwamen buiten de woning, evenals een keukentje dat aan de woning werd toegevoegd. Het is dan ook zeer de vraag of dit complex al aan de richtlijnen voldeed. Alles speelde zich af in dezelfde woonruimte. Koken deed men op een kachel. Ook in de zomer. Door de slechte brandstof hing er soms een vieze walm in het huis. En als er dan toch sprake was van een keuken, dan bestond deze uit een klein aanrecht met kraan. Daarnaast soms de poepdoos. Als er nog geen echte riolering was, had men soms een huisriolering of eenvoudig een goot naar de dichtstbijzijnde sloot. Of er stond een emmer (tonnetje) onder de poepdoos, dat regelmatig werd opgehaald. De eenkamerwoning was dikwijls van het type 'rug-aan- rug', met een geza menlijke achterwand. Overigens noemde men soms al een woning met een zolder of een klein extra ruimte al een tweekamerwoning. Het was ook normaal dat er meer mensen in een bed of bedstee sliepen. Na 1880 kwam de alkoofwoning op, waarvan in Nederland er tienduizenden zijn gebouwd, beschouwd als een grote vooruitgang. De alkoof was een aparte ruimte, ter lengte van een slaapplaats, tegen de achter wand bij een eenkamerwoning of tussen een vóór- en achterkamer. Enig licht kwam via een raam in de gang; lucht via een ventilatieklep. Het was dikwijls gestapelde woningbouw met soms met een toilet op de gang voor meer gezinnen. Strijd tegen krotten In 1901 kwam de beroemde Woningwet tot stand. Er werden bouwhoogten, rooilijnen, afstanden tot bebouwing enz. vastgesteld. Er kwam een bouwpo- Arbeiderswoning uit de 19e eeuw. Grofbaan. Grondoppervlak 4.0 x 7.55 m. Vooral in Schiedam werd een klein huisje, waar woonvertrek en kook plaats één zijn, nog heel lang "keuken" genoemd. Dit lijkt al een wat "luxere" exemplaar, want er is al een aparte kookplaats ("bijkeuken") en een inpandig privaat, (uit 'Memorandum over de Stede- bouwkundige ontwikkeling van Schiedam', 1949). Scyedam jaargang 44 nr. 3 101

Scyedam | 2018 | | pagina 29