Opstand in Schiedam: 6 oktober 2018 MNDVD GESCHIE DENIS Gebroeders Egbers op Hoofdstraat 39 'Opstand' is het thema van de Nacht van de Geschiedenis van Schiedam. Daarmee sluit de organisatie weer aan bij het landelijke thema. Wel wordt gezocht naar de Schiedamse invalshoek. Dan zou het kunnen gaan over de vernieling van het trotse kasteel van Aleida door de opstandige Water geuzen rond 1573, het straatoproer in 1854 waarbij koning Willem III voorstelde Schiedam vanaf de Maas te bombarderen, of de protesten tegen de sloop van de Brandersbuurt in 1967. Maar mogelijk wordt ook aandacht besteed aan de opkomst van lokale partijen of de doorbraak van Denk in Schiedam. Zeker is dat bezoekers opnieuw prachtige verhalen gaan beluisteren op wisselende historische locaties. Noteer nu alvast de datum: zaterdag 6 oktober 2018 vanaf 20.00 uur tot na middernacht. Voor het laatste nieuws: https://www.facebook.com/nvdg. Schiedam/. Leden van de Historische Vereniging Schiedam krijgen korting op de toegangsprijs! In het juninummer van Scyedam'1 stond een verhaal over Het Hoofd, de Hoofdstraat en Buitenhavenweg. De kade van Schiedam is altijd een apart stukje Schiedam gebleven met volop bedrijvigheid concludeerde publicist Wim Snikkers daarin. Als één van die bijzondere bedrijven aan de Hoofd straat noemt hij veevoeder/graanhandel van de gebroeders Egbers. De losinstallatie aan de Voor haven was duidelijk herkenbaar. Helaas is in het verhaal de naam verkeerd gedrukt, Egberts in plaats van Egbers. Voor kleinzoon Michaël Egbers reden om in de pen te klimmen. "Wij zijn niet van de koffie." Zijn opa richtte in 1913 de Gebroeders Egbers Graan- en Veevoederhandel op. Later werd dit bedrijf voortgezet door diens zoon (de vader van Michaël Egbers) en nog drie broers. In zijn brief schrijft Michaël Egbers verder dat het woonhuis zich naar de fabriek bevond, op huis nummer 39. Het kantoor bevond zich naast dat van de fa. Engering, boven de fietsenstalling van dhr. Post. Dank voor de rectificatie en aanvullingen! Qeocs. (^^eey'GRAAN-EN VEEVOEDERHANDEL B V gebouw e Lm;# litre* liet ïfederlaudseb „QUINTUS", .«ot «olferi meetbrief biuto 427,; kubieke «eier of tonner 51" kubieke meter eo wUetOS*1 kubieke melet of I44* tonnen. met- staand en Impend want, ankers, kettingen, touwen en Terderen inventaris, liggende in it Br tiet karen te Seliiedom eo bal'Uli-k geroerd «foor Kapt. P. DOEIJINO. De verkoopiotf zal geschieden door Mr. 0. M. C. POORTMAN Nouuis te Schiedan, le wieas koatore nadere inlichtingen te be komen i%n. In 1902 werd de laatste Schiedamse geveild, de Quintus Deze was van het r van F.W. van der Eist Co., de laatste Schiedam wereld voeren. Na de Tweede Wereldoorlog vestigde zich op dit terrein houthandel Jongenccl. In 1852 wam er een glasblazerij, gevolgd door een tweede 1897: 'De Schie'. Hier lag ook een buurtschapje wsticht', waar veel arbeiders van de glasfabriek i. -d de Ijzergieterij van Nolet opgericht, die Engeland geïmporteerde broodjes- vaar eens tachtig man werkten, *i, terwijl het, volgens de Har al in 1865 trok landelijk hckci.^ Dit bedrijf, dar tot 19öv. op de locatie van een ander bt. derij Vincent. Vincent begon in K Nijverheid' een smederij. Smitswcrk is een normale bezigheid en het is niet duidc in dienst was of dat hij daar een eigen bedri, Vincent is bekend geworden om zijn fraaie gesn hekken. De fontein op het Binnenhof (ontwerp Piet Cuypers) bestaat nog steeds. Voor de overkapping van het Centraal Station Amsterdam (geleverd door werf Fijenoord) maakte Vincent in 1884 de gesmede versieringen. In 1895 werd het bedrijf overgenomen door Beukers en kreeg het een heel ander karakter. Verder was er de bekende zeilmakerij van Mak op nr. 91. Het veevoeder/graanhandel bedrijf Gebr. Egberts met een losinstallatie aan de Voorhaven was duidelijk herkenbaar. Koelhuis en Ijsfabriek 'De- Maas' was op nr. 57 gevestigd. De bedrijven liepen soms door tot aan een afwatcringssloot die 60 tot 100 meter achter de Hoofdstraat liep. Daarachter w- het nog heel lang landelijk. Omstreeks 1865 wa er de boerderijen van C. van der Burg, J. Boog (nr. 237) en Bernard Huijskens (nr. 239). V van der Most en later Docleman op Hoor In deze oude boerderij vestigde zich r Van Mourik. Vanaf 1910 nam d< nieuwe wijk steeds meer la- en 1917 had Schi»"1 1) Jaargang 44 nr. 2 juni 2018 GEVESTIGD 1J13

Scyedam | 2018 | | pagina 2