In onze stad was men er vroeg bij. Mede op initiatief van M.C.M. de Groot werd in 1903 de 'Vereeniging Volkshuisvesting' opgericht, om te kunnen profi teren van de gunstige kredietverleningen voor de op te richten bouwverenigingen. Het duurde echter tot 1907 voor de eerste huizen van de vaste architect P. Sanders, betrokken werden. Het betrof 24 woningen aan het nog bestaande complex in de Fabristraat. Sanders heeft later nog veel meer gebouwd, vooral in de Gorzen. De gemeente had getracht industriëlen te interesseren om, tegen een lage rente, een lening voor woning bouw te verstrekken. Maar de pas gevestigde werf Gusto scheepte de door haar werknemers opgerichte woningbouwvereniging 'Eendracht' af met honderd gulden. Wel kocht zij aandelen van de 'Vereeniging Volkshuisvesting'. Er waren nog meer woningbouw verenigingen met namen als 'St. Josef, 'Vrede', 'Ons Huis'. In ons land waren er inmiddels ook bedrijven, die in navolging van Engeland, tuinsteden voor hun arbeiders realiseerden: het Agnetapark van de Ned. Gist Spiritus Fabriek in Delft en in Rotterdam de wijk Heyplaat van de RDM. De jonge distilleerderij Hasekamp Co. liet in de Gorzen voor haar perso neel huizen bouwen. De glasfabrieken zorgden, toen de glasblazers nog van hut naar hut trokken, voor woonruimte bij het bedrijf. Maar toen de mensen bij het bedrijf in dienst waren, vond de fabriek het niet meer haar taak voor onderdak te zorgen. Piet de Bruin en de Gemeentelijke Woningdienst In Schiedam werden in het begin van de 20e eeuw te weinig goede arbeiderswoningen gebouwd. In die tijd vond de gemeente dat woningbouw vooral door particulieren moest geschieden. Op de tweede plaats kwamen dan de woningbouwverenigingen De bekende socialist Piet de Bruin, die in de Raad zitting nam en later ook wethouder werd, vond het een gemeentetaak om sociale huurwoningen te bouwen. Maar opmerkelijk was wel dat hij geen groot voorstander was van woningbouwvereni gingen. Maar hij was faliekant tegen particuliere bouw van woningen voor geldbelegging. In 1909 verscheen er een boekje van zijn hand 'Zwart Schiedam. Hoe wij werken. Hoe wij leven'. Hierin somde hij de wekelijkse uitgaven (eten, brandstof, kleding) van een arbeidersgezin op. Voor 1899 komt hij op 10,16 gulden, waarvan 1,90 gulden huur. In 1909 is dit tot 11,34 en 2,15 gulden gestegen. Hierbij Louronstraat, gezien vanuit het poortje tussen Grofbaan en Nieuwe Buurt (foto W.G. Koster, 1969 GAS beeldnr. 40572) Scyedam jaargang 44 nr. 3 103

Scyedam | 2018 | | pagina 31