Patriottische branders wilden verandering Vier Schiedamse molens hebben namen die te denken geven. Alle vier zijn ze laat achttiende-eeuws. En dat is niet toevallig. Bij de opkomst van de branderijen in Schiedam waren de graanmolens particulier eigendom. Maar de belangen van de branders botsten nogal eens met die van de moleneigenaars en zo gingen branders ertoe over zelf molens te bouwen. Elke belanghebbende brander had een 'part' of 'portie' in de molen. In de tweede helft van de achttiende eeuw nam de onvrede onder de branders toe. Zij brachten de stad welvaart, ze betaalden volop belasting, maar dat vertaalde zich niet in invloed op de stedelijke politiek. Integendeel, ze waren buiten alle openbare ambten en bedieningen gesloten. Regenten families beheersten de stedelijke overheid, en sinds 1782 wensten deze invloedrijke families dit ook te beschouwen als een erfelijk recht. Ze hadden daarbij prins Willem V op hun hand. De branders (vooral rooms-katholieken, maar ook een aantal protestanten, voelden zich miskend) gingen steeds meer sympathiseren met de patriotten, een beweging die streefde naar meer vrijheid en demo cratie. Ook wilden ze de macht van de stadhouder en de aristocratie aan banden leggen. Vier molens die in die periode gebouwd werden in Schiedam, kregen namen die iets van die opstandig heid uitdrukken en van het verlangen naar verandering. De Meyboom, uit 1779. De molen stond op de hoek van de Broersvest en de Buitenhavenweg. In 1926 is het restant gesloopt om plaats te maken voor hotel De Kroon. De plek is aangegeven in de muur van voormalig hotel De Kroon. De meiboom is een symbool voor vernieuwing en verandering. Bomen krijgen in mei weer nieuwe bladeren, mei is de bloeimaand. Dansen rond de meiboom is een traditie die eeuwenlang standhield en hier en daar nog steeds wordt uitgeoefend. De tekst van de gevelsteen luidt: "Veroordeelt van Lidwien Meijer veel mensche, maaiende na lust en wensche. Deeze molen is gesticht door Govert van der Werf. De eerste steen gelegt op den 28 mey 1779 door Elisa beth Kleyne" (zijn vrouw). De steen is in het bezit van het Stedelijk Museum Schiedam. De Vrijheid, uit 1785, is de enige van de vier molens die bewaard is gebleven. We vinden deze molen op de Noordvest. De naam Vrijheid duidt op de sympa thie met de Amerikaanse onafhankelijkheidsstrijd. Daarnaast drukt de naam een wens uit naar meer vrij heid in de eigen stad. Op een gevelsteen staat Pallas Athene, de Griekse godin van de vrijheid afgebeeld. Daaronder is vlakke steen geplaatst, met het opschrift: 'de eerste steen syn gelgt door Ian Beukers, Hendrik Meyer en Abraham Lucas Iansz op den 30 mey 1785. De molen is nog steeds in gebruik en maalt voor verschillende bakkers. De Washington, uit 1791, stond op de Broersvest, even voor de kruising van de Singel. De molen is genoemd naar George Washington, die in 1783 de onafhankelijkheid van de Verenigde Staten uitriep. In 1789 werd Washington in New York ingehuldigd als president. Uit bewondering voor zijn moed zich los te maken van de Britse overheersing, kreeg de molen zijn naam.Na 1898, als koningin Wilhelmina aantreedt, wordt de molen de Wilhelmina genoemd. In 1903 wordt hij gesloopt. De Batavier, uit 1797. In 1795 komen de Fransen Nederland binnen, de Bataafse republiek wordt uitgeroepen. Prins Willem V wijkt uit naar Enge land. Als de molen wordt gebouwd zijn we twee jaar verder. De molen krijgt de naam Batavier, als steun betuiging aan de nieuwe orde. 106 Scyedam jaargang 44 nr. 3

Scyedam | 2018 | | pagina 34