Van de hoofdredacteur Scyedam september 2018 Jaargang 44 nummer 3 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 De landelijke Maand van de Geschiedenis, oktober, staat ditmaal in het teken van 'Opstand'. Dit thema past bij Schiedam als twee trommelstokken, om maar eens een oud spreekwoord te gebruiken. In deze editie van Scyedam duiken we in de Schiedamse geschiedenis op zoek naar op standige verhalen. Zo kunt u lezen over Vrouw Degeling die op haar eigen manier in opstand kwam tegen armoede of onrecht. Of over de opstandige kerkelijke gemeente in Schiedam die ondanks waarschuwingen toch lidmaten van andere kerken in de regio aan het avondmaal ontving. Slijkgeuzen werden deze kerkgangers genoemd, omdat zij door weer en wind over beslijkte wegen naar Schiedam kwamen. Natuurlijk ontbreken de opstandige arbeiders van Wilton- Fijenoord niet: een staking hing daar al gauw in de lucht. En molen De Vrijheid herinnert ons nog steeds aan de op standige branders die eind achttiende eeuw besloten zelf molens te laten bouwen. Op de achterkant van dit num mer staan molens De Vrijheid, De Meijboom, De Batavier en De Washington afgebeeld. Op de cover prijkt een beeld vanuit de Atlas van Stolk. 'Montering van het exercitiegenootschap van Schiedam' heet dit anonieme werk uit circa 1787. Zo zag de militie van de patriotten er in Schiedam destijds uit. Gelukkig zijn er nog steeds opstandige mensen in Schiedam, zoals de portier van de Glasfabriek, die een doos met historische documenten redde van de papierversnip peraar. Hierdoor beschikt het Nationaal Jenevermuseum Schiedam nu over uniek materiaal. Afbeeldingen, kwitan ties uit de eerste jaren van de glasindustrie aan de Buiten havenweg. Nu weet ik waarom ik me zo thuis voel in deze stad: een vleugje opstand kan nooit kwaad! Marianne Ames INHOUD 76 Slijkgeuzen in Schiedam 82 Staken bij Wilton-Fijenoord 84 Windvanen in Kethel 89 Stadskroniek 90 Toen.. 92 Oude kwitanties op tijd gered 94 Het Maashofje, hofje van armoede 99 Op weg naar 750jaar Schiedam 100 Een stad vol sloppen 106 Patriottische branders wilden verandering Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, Wim Snikkers, Jef Jansen, Lidwien Meijer (tekst-redactie), Marco Spruit Bleeker (lay-out) en Marianne Ames (hoofdredactie). Redactieadres: De Vlinderhoven 26, 3124BT Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikel(gedeelt)en voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: Antoine Lagrouw Lange Haven 68a 3111 CH Schiedam E-mail: secretaris@HistorischeVerenigingSchiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: A E M de Leede - Ham De la Marplein 15/ 3123 AC Schiedam Telefoon 010-4700904 ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Opzeggingen dienen vóór I december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Kapsenberg van Waesberge Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Cover: Bron van het beeldmateriaal: Rijksmuseum, Amsterdam. Foto's achterkant: Molen de Batavier. Gemeente Archief Schiedam, beeldnr. 15333 Molen de Vrijheid. Bron: Wikipedïa Molens De Washington, De Eendracht en De Batavier op een rij. Gemeente Archief Schiedam, beeldnr. 16529 De stomp van molen De Meijboom. Gemeente Archief Schiedam, beeldnr. 32066

Scyedam | 2018 | | pagina 3