Door Eendracht Sterker Coöperatie in Schiedam Jan Bot Het nationaal coöperatiemuseum bestaat ruim veertig jaar. Wat is de oorsprong van dit museum eri van de Coop-winkels? Voordat we in Schiedam gaan kijken, neem ik u mee naar het Engeland van 1844. In de omgeving van Liverpool waren in die tijd veel weverijen, zo ook in het plaatsje Rochdale. Het was er hard werken met weinig loon voor de wevers. De levensmiddelen moesten vaak gekocht worden in de winkel van de baas en deze hield de prijzen hoog. Daarom besloot een aantal wevers in 1844 een eigen winkel te starten. Ze moesten dan lid worden en inleggeld betalen. Als lid van deze winkel ging je ook meedelen in de winst van de winkel. Deze eerste coöpera tieve winkel stond in Toad Lane in Rochdale, nu is het een museum. Na een moeizame start ging het steeds beter en breidde dit idee zich De geschiedenis van de DES is bewaard gebleven in het Nationaal Coöperatie Museum, hoek Lange Haven/Appelmarkt. Het museum is gratis te bezoeken van woensdagmiddag tot en met zaterdag. Men vindt er een ouderwets winkeltje met veel snoepgoed van toen. Verder zijn er boeken, documenten en herinneringen aan de coöperaties en de DES. verder uit over Engeland. M.C.M. de Groot Enkele jaren later ging men ook in Nederland werken met het idee van een coöperatie. In 1865 ontstond de eerste verbruikscoöperatie in Zaandam en deze bestaat nog steeds. Vanaf die tijd kwamen er steeds meer coöperaties. Ambtenaren in diverse steden startten een coöperatie onder de naam Eigen Hulp. In Den Haag kwam een grote coöperatie: De Volharding. Zoals dat toen ging in ons land was er ook bij coöperaties verzuiling: algemeen, socialis tisch, rooms-katholiek en protestants. Aanvankelijk werden de coöperaties plaatselijk geor ganiseerd, zo ook in Schiedam. Initiatiefnemer was de heer M.C.M. de Groot. M.C.M. de Groot (1860- 1934) was commissionair in gedistilleerd en had oog voor de armoedige omstandig heden van de arbeiders in de jeneverindustrie. De Groot ontplooide vele activiteiten om aan die toestand wat te verbeteren. In 1892 startte hij met het Algemeen Neder lands Werklieden Verbond, 1 U Scyedam jaargang 44 nr. 4

Scyedam | 2018 | | pagina 10