Arie in 't Hol in de lucht Een leven voll spanning en avontuur Caroline Nieuwendijk Twee keer zou hij een vliegreisje maken, en dat in de jaren dertig en al op hoge leeftijd. Een passend slotakkoord van een zeer avontuurlijk leven, dat hij zelf heeft opgetekend. 'Tegen tienen heerschte er vanmorgen een groote drukte voor het Sint Jacobsgasthuis, Arie in 't Hol werd afgehaald. Drie luxewagens met vlaggen versierd, stonden klaar. Arie in 't Hol moest de lucht in, ondanks zijn bijna 86 jaren en niettegenstaande het ongunstige weer. Tien jaar terug was hij, we schreven het Dinsdag, voor het eerst naar boven geweest, en enige weken terug voelde hij weer het verlangen naar een luchtreisje in zich groeien, toen er een vliegtuig over de Hoogstraat snorde en hij zelf in de voortuin van het Oudemannenhuis te mijmeren zat. Men weet, dat de K.L.M. den ouden heer nu een luchtreisje cadeau wilde geven.' Dit schrijft de Nieuwe Schiedamsche Courant donderdag 13 oktober 1932. In die tijd was vliegen nog heel bijzonder. Hoe kan het dan dat die oude man een vliegreis cadeau kreeg? Arie in 't Hol (1847-1940) had zomaar een briefje naar de KLM geschreven om nog een keer te mogen vliegen. Deserteren Deze brief is tekenend voor deze levenslustige avon turier, van wie wij zoveel weten, omdat hij na zijn tachtigste zijn levensverhaal optekende. Op twaalfjarige leeftijd, het is dan 1859, verlaat hij de Armenschool in het Blauwhuis en gaat voltijds bij een schoenmaker werken voor een gulden en vijftig cent in de week. Voorheen was hij ook al bij deze man in dienst als boodschappenjongen na school tijd. Dit baantje beviel hem niet, want hij wilde naar zee. Als hij zeventien jaar is, monstert hij aan. Het 120 Scyedam jaargang 44 nr. 4 Ter gelegenheid van zijn vliegreis op 13 oktober 1932 draagt Arie twee medailles, de linker is de Loden Willem GAS beeldnr. 39498

Scyedam | 2018 | | pagina 12