xhiecam Schiedamse schip H. Vincentius van Paolo, dat in 1851 op de werf De Lelie is gebouwd, ligt in de haven van Antwerpen. Tien maanden lang vaart hij mee naar Engeland, Kroonstad, Rusland en de Oostzee. Daarna volgt er nog een reis naar Rusland, Zweden en het Middellandse Zeegebied. Weer thuis krijgt hij, tegen de zin in van zijn familie, verkering met het rooms-katholieke meisje Betje. Ze maken trouwplannen. Arie meldt zich bij de Marine in Den Helder en krijgt honderd gulden handgeld en drie maanden voorschot. Helaas verneemt hij van zijn broer dat Betje zich ongepast gedraagt. De verkering is dus uit. Dan volgt er een spannende wending in het verhaal. Arie besluit te deserteren. Geholpen door de Schiedammer Jan de Munnik stapt hij als versteke ling op een Russische bark, bemand door Engelsen. Vandaar stapt hij over op een Engels schip. Hij neemt een andere naam aan: Johan de Maare, en vaart verder via Barcelona naar Riga en Rusland. Amerika Het is ondoenlijk om al zijn avonturen te beschrijven, dus ik vat de volgende periode samen. Veertien jaar, van 1867 tot 1881, blijft hij in de Verenigde Staten. Hij heeft uiteenlopende baantjes, vaak als bewaker. In 1874 trouwt hij met Mary Maknamara en ze krijgen een kind. Arie schrijft voornamelijk over zijn werk, over Sunderland (Massachusetts), mensen die hij tegenkomt, zijn ervaringen met Amerikanen en speci fiek met zwarte Amerikanen. Over zijn gezinsleven schrijft hij nauwelijks. Mary wordt ziek en sterft jong. Arie besluit hun driejarige dochter achter te laten bij een getrouwde maar kinderloze zus van Mary en gaat naar Nederland. GEMEENTEARCHIEF De medaille. Loden Willem genaamd, die militairen kregen voor hun aandeel in de Atjehoorlog (1873-1885) GAS beeldnr. 34784 Scyedam jaargang 44 nr. 4 121

Scyedam | 2018 | | pagina 13