De nieuwste aanwinst betreft het archief van de familie Rijnbende. De naam Rijnbende is nog steeds bekend in Schiedam, vooral door het jenevermerk 'Simon Rijnbende' dat tot 1986 bestond, hoewel het toen geen zelfstandig bedrijf meer was. En er bestaat sinds 2005 ook een straat in Schiedam, de 'Simon Rijnbendestraat', gelegen in de distillateursbuurt (voorheen Slachthuisbuurt). Muiterij De familie Rijnbende kwam oorspronkelijk uit Maassluis. In het derde kwart van de zeventiende eeuw kwamen Simon Jansz Rijnbende met zijn vrouw Claesje Sybrandsdr. van Wassenburgh naar Schiedam. Zij waren de grondleggers van de familie die een zo belangrijke rol in de geschiedenis van Schiedam zou spelen, en dat niet alleen als branders en distillateurs. Zoals elk familiearchief, bevat dit archief de meest uiteenlopende stukken, variërend van aanstellings akten, reisdagboeken, boedelpapieren, brieven, eigendomspapieren, bruiloftsliederen etc. De oudste stukken in het archief zijn die van Jan Rijnbende. Hij werd in 1753 geboren in Schiedam en was een achterkleinkind van Simon Jansz Rijnbende en Claesje Sybrandsdr. van Wassenburgh. Hij was zeevarende, werd uiteindelijk kapitein-ter-zee, werd krijgsgevangene van de Engelsen bij Kaap de Goede Hoop, maakte een muiterij mee op zijn schip 'De Revolutie', werd in rang verlaagd en ging daartegen in beroep. Over al deze zaken zijn stukken te vinden in het familiearchief, zoals van zijn aanstellingsakte tot kapitein door stadhouder Willem V, stukken over de muiterij, een uitspraak van de krijgsraad, zijn verzoekschrift tegen het verlagen in rang etc. Vrederechter Zijn oudste zoon was Simon Rijnbende (geboren 1777), die met assistentie van zijn vader op zestien jarige leeftijd een branderij aan het Groeneweegje kocht en die daarmee de stichter werd van de firma Simon Rijnbende, later geheten Simon Rijnbende en Zonen. Hij was niet alleen brander en distillateur, maar ook vrederechter, gemeenteraadslid en burge meester. Daarnaast had hij tal van functies zoals lid van de schutterij, vice-president van de Kamer van Koophandel, kerkmeester van de Grote Kerk en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Hij was de burgemeester die in 1846 koning Willem II in Schiedam ontving en van wie hij zijn familie wapen ontving. Zowel over dit koninklijk bezoek als over zijn talloze functies zijn er stukken te vinden in het familiearchief. Ook van zijn zoons Jan Cornelis (1795-1834) en Herman Cornelis (1797-1876) die wethouder werd en Margarethus Rijnbende (1813-1885, lid van de gemeenteraad, kerkmeester, regent van het weeshuis etc.) zijn stukken aanwezig. Bovendien vinden we stukken van zijn kleinzoons Jan Herman (1830- 1865), Cornelis Jacob (1834-1904), Albertus Gerard (1804-1843), Willem Eliza (1808-1889), zijn klein dochter Anna Pieternella Rijnbende (1802-1875), zijn achterkleinzoon Adrianus (1867-1947). Het archief bevat daarnaast stukken van aanver wante families zoals Wuyster, Van Lutsenburg, Theyssen, Schieveen en Fullink. Het bedrijfsarchief van Simon Rijnbende en opeen volgende rechtsopvolgers over de periode 1801 tot 1910 was reeds aanwezig in het Gemeentearchief. Ook het persoonlijk archief van Margarethus Rijnbende over 1852 tot 1891 was er al eerder. Het archief van de familie Rijnbende maakt het geheel compleet. Het kan worden geraadpleegd onder archiefnummer 676.-^ Scyedam jaargang 44 nr. 4 131

Scyedam | 2018 | | pagina 23