Fonds Schied Publicatie Van Weeshuis tot Dorpskerk Fonds Historische Publicaties blikt terug op uitgaven Vijfenzestig publicaties kwamen tot stand dankzij het Fonds Historische Publicaties. Honderd keer is er vergaderd door het be stuur. Een terugblik op het reilen en zeilen van dit 'kindje' van de Historische Vereniging. Op maandag 24 september 2018 was er een bijzonder jubileum van de Stichting Fonds Historische Publi caties Schiedam (FHP). Dankzij het feit dat in de 58ste bestuursvergadering van 14 februari 2002 besloten is de bestuursvergaderingen te nummeren, kon vastgesteld worden dat het bestuur voor de honderdste keer officieel bijeenkwam. Niet meege teld zijn allerlei officieuze overleggen en werkbespre kingen. Dit jubileum vormt een goede aanleiding om het FHP eens voor het voetlicht te brengen. Boekenfonds De stichting werd op 22 augustus 1986 officieel opgericht met als doel het (doen) uitgeven van publi caties over de geschiedenis van Schiedam. Ze kan dit in eigen beheer doen of door financiële steun te geven aan uitgaven van anderen. Het Fonds was een initia tiefvan de Historische Vereniging Schiedam (HVS). Er zit nog een voorgeschiedenis aan vast. In 1983 stelde de gemeente aan de toen nog bestaande Stich ting Schiedamse Gemeenschap en de Historische Vereniging voor om tot een boekenfonds te komen. Zij zelf zou daar een startbedrag van 5000,- gulden Herman Noordegraaf aan geven. Zij had ook al een uit te geven publicatie op het oog, namelijk de doctoraalscriptie van de historicus J.J. (Han) van der Horst over de geschie denis van de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij (SDAP) in Schiedam tot 1917. Dat leidde ertoe dat op 23 januari 1984 de oprichting plaatsvond van het Fonds Historische Publicaties Schiedam. Dit stond aanvankelijk onder het beheer van het bestuur van de HVS en later in het jaar van een beheerscom missie. Leden daarvan waren Aad van der Tang, Karei Peter Companje en Hanneke van der Velden. Het eerste product van het Fonds, Geen ideaalmen- schen. De Schiedamse SDAP tot 1917, kon auteur Han van der Horst op 25 oktober 1984 in de aula van het Stedelijk Museum overhandigen aan Jaap Oostlander, oud bestuurslid van de SDAP, die hem van veel informatie had voorzien. Ter gelegenheid van het verschijnen was er een kleine tentoonstelling georganiseerd met documenten en posters vervaar digd door kunstenaars die het socialisme aanhingen. Hiermee was de kogel door de kerk. Stichting De constructie van een commissie die onder deel was van de HVS stuitte echter op bezwaren. In theorie kon de situatie ontstaan dat de HVS zou moeten inspringen in tekorten van het FHP of andersom. Voorts zouden subsidiegevers Scyedamjaargang 44 nr. 4

Scyedam | 2018 | | pagina 24