Breed scala Uiteraard komen er ook aanvragen van de HVS zelf. Het Fonds subsidieerde tweemaal een jubileumuit gave. Te noemen is tevens het Stedelijk Museum. Het Fonds ondersteunde de tentoonstellingen die dit samen met de HVS organiseerde in de jaren negentig. De eerste keer was in 1991. Het betrof een map met 24 tekeningen van de bekende tekenaar Octave DeConinck (1894-1975). Zijn zoon Victoropendeop 12december 1991 detentoonstelling. De map, gedrukt in een oplage van duizend exem plaren, vond gretig aftrek. Voorts noemen we aanvragen van het Gemeentear chief de Bibliotheek en toenmalige gemeentelijke diensten als de Havendienst, de marktdienst en de brandweer. Het betreft een breed scala aan onder werpen: personen en families (bijvoorbeeld de architect Piet Sanders, de arts A.D. de Leeuw, Francis HaverSchmidt, Cornelis Haga, de famile Mak, de familie Van der Schalk). Voorts het godsdienstig leven (de heilige Liduina, Schiedammers en hun kerken). Verder gebouwen en straten (de Koemarkt, het Hoofd, het Stationsplein, de Plantage, het Groenweegje). Dan de onderwijsin stellingen (de Willibrordusstichting), de politie, het economisch leven (de glasfabricage). Ook de geschiedenis van Kethel werd niet vergeten. Publicaties over het christelijk volksonderwijs, de Jacobuskerk en de Dorpskerk en nog andere verschenen met steun van het Fonds. In het bijzonder moeten hierbij de boeken genoemd worden van de onvergetelijke Jaap de Raat, die zich naast zijn teken- en schilderwerk op de geschied schrijving van Kethel gestort had: De zeis aan de wilgen (1988), Een Kethelse reis (1994) en als derde druk de heruitgave van het eerder verschenen In en om de Dorpskerk (2007). 134 Scyedam jaargang 44 nr. 4

Scyedam | 2018 | | pagina 26