Tweede Wereldoorlog De oplagen varieerden meestal tussen de twee- en vijfhonderd exemplaren. Binnen het Schiedamse afzetgebied blijkt dat meestal voldoende te zijn. Het meest verkochte boek, voor Schiedamse begrippen een 'bestseller', was deel 1 van Schaduwen over Schiedam. Gebeurtenissen en belevenissen tijdens de bezettingsjaren 1940-'45 (1995). In 1989 had het Fonds het initiatief genomen tot de instelling van de Werkgroep Tweede Wereldoorlog. De reden was dat er relatief weinig gepubliceerd was over de geschiedenis van Schiedam in de Tweede Wereld oorlog en dat er urgentie was om die geschiedschrij ving ter hand te nemen omdat het aantal mensen dat de oorlog had meegemaakt, afnam. Met steun van de HVS werd de Werkgroep Tweede Wereldoorlog gevormd. Leden daarvan waren (in alfabetische volg orde): M.J. van Alphen, B.C. van Bochove, L. Buist, D.H. Docter, P.J. Drenth, M. van 't Hof, M. Jongste, S.Ph. Louis (secretaris), H. Noordegraaf (voorzitter), P. Seij en A.J. van der Tang. In de werkgroep waren nadrukkelijk mensen uit het voormalig verzet verte genwoordigd. De werkgroep heeft maar liefst 28 maal vergaderd. Eerst stelde het bestuur een aanpak vast alsook een chronologie van gebeurtenissen en een groslijst van personen om te interviewen en/ol materiaal te vragen. Dankzij medewerking van het gemeentebestuur was de werkgroep in de gelegen heid om het gemeentearchief uit de oorlogsjaren te raadplegen. Voorts werden mensen geïnterviewd. Op basis van deze schriftelijke en mondelinge docu mentatie schreven Bas van Bochove, Ser Louis en Herman Noordegraaf het 496 bladzijden tellende en van honderd illustraties voorziene boek. Op 23 februari 1995 overhandigde Ser Louis In een bomvolle aula van het Stedelijk Museum het eerste exemplaar aan burgemeester Reinier Scheeres. De eerste oplage bedroeg 2900 exemplaren, in 1996 verscheen de tweede druk met zeshonderd exem plaren en ten slotte in 2007 een derde druk met achthonderd exemplaren. Het tweede deel, dat in 1996 verscheen en vooral verhalen bevatte, kreeg een oplage van 2250 exemplaren. Presentatie Meer dan eens vindt er bij het verschijnen van een nieuwe uitgave een presentatie plaats. De laatste keer voor de honderdste vergadering was dat ter gelegen heid van het verschijnen van het boek van Ser Louis Een kleine geschiedenis van de joden in Schiedam. Op 26 november 2017 overhandigde de auteur in een overvolle zaal van de Bibliotheek Schiedam het eerste exemplaar aan burgemeester Cor Lamers en prof. H.M. van Praag, geboren en getogen in Schiedam als zoon van M.M. van Praag, hoofd van de Gemeentelijke Woningdienst. Van 1942 tot 1945 zat hij als jongen gevangen in Barneveld, Wester- bork en Theresienstadt. Van Praag hield een lezing over zijn Schiedamse jaren, waarna er gesprek en discussie met de aanwezigen was. Deze in kort bestek weergegeven geschiedenis van het FHP geeft hopelijk inzicht in het reilen en zeilen van het Fonds. Het hoopt zijn werk nog vele jaren te kunnen doen. Tot nu toe is dat geen probleem geweest. Er blijven aanvragen komen. Ongetwijfeld zal het flexibel genoeg zijn als zich nieuwe ontwik kelingen in de wereld van het boek voordoen. Tot nu toe is er nog geen e-book uitgegeven, omdat daar nog niet om gevraagd is. Maar wie weet wat er alle maal nog komt. Het Fonds gaat onversaagd verder om de geschiedschrijving van onze stad in woord en beeld te ondersteunen! Daarom: op naar de volgende honderd!^ Scyedam jaargang 44 nr. 4 135

Scyedam | 2018 | | pagina 27