Een golf vissersschepen Tot 1924 kwamen er loggers naar Schiedam Wim Snikkers - ëciicfit aan Se aBuitenltavevv ScfiieSam. pen qeteeS.cm naai i&ee te qaevn. Omdat Scheveningen geen haven had voor de nieuwere loggers, werd Schiedam een haringstad. Vanaf 1889 nam in Schiedam vrij plotseling het aantal binnengelopen visserijschepen toe, die op haring visten. De oorzaak was dat de manier van vissen op het eind van de negentiende eeuw veran derde en daarmee ook het scheepstype. Voorheen viste men met bomschuiten, die een platte bodem hadden en daarom direct op het strand konden 'landen'. En eventueel met veel pk's (drie of vier span van elk drie paarden) hogerop getrokken werden. Daarna kwamen de loggers die, omdat zij een 'kiel' hadden (een meer gevormd onderwaterschip), in een haven moesten aanmeren. Maar Scheveningen had geen haven! In Schiedam ontving het grootste aantal vissersschepen in 1904: 242 stuks. In dat jaar werd de Scheveningse haven in gebruik genomen en nam in Schiedam het aantal af, maar was in 1913 nog altijd 126 stuks. Tot 1924 kwamen er nog wel loggers naar Schiedam. De Hoop Van omstreeks 1884 tot december 1909 was er ook een Schiedamse rederij: 'De Hoop'. Deze had vijf schepen, en een pakhuis in de Makkerstraat. Op dat moment was dit bedrijf al eigendom van de Scheveningse rederij A. van der Toorn, die in Schiedam al (een deel van) haar vloot (letters SCH op de schepen) had ondergebracht. De schepen van 'De Hoop' (met de letters SDM) werden opgenomen in de reeds bestaande vloot. Maar wat gebeurde er met de haring? Zou deze door de twee Scheve ningse rederijen (want ook Jac. den Duik Zonen De Buitenhaven en Buitenhavenweg gezien van af een punt bij distilleerderij De Kuyper, in de richting van de Koemarktbrug. Met haringloggers op rij. (SCH Scheveningen. (uitgave J. van Diggelen GAS beeldnr. 32161) 136 Scyedam jaargang 44 nr. 4

Scyedam | 2018 | | pagina 28