1 had Schiedam mede als aanleghaven) snel naar hun thuishaven zijn vervoerd? Uit niets blijkt dat de vis hier werd opgeslagen of verhandeld. Er is ook nog korte tijd ook nog een tweede 'Zeevisscherij Schiedam' geweest. De Buitenhaven en enkele binnenhavens fungeerden ook als overwinterings haven voor vissersschepen. Er was een werf aan de Nieuwe Elaven, die ook onder de naam 'De Hoop' bekend was (dit was toen een veel voorkomende bedrijfsnaam!). Daar werden houten vissersschepen gebouwd. Er zijn verschillende eigenaren bekend. In 1865 was dat L.C. Verboom. J. Verwey Co. wordt in 1887 genoemd, als bouwer van het schip 'Excelsior'. In 1902 is er weer een nieuwe eigenaar, Gebr. Van der Meer, die tussen 1903 en 1907 vooral voor Vlaardingse en Scheve- ningse rederijen in totaal negen houten loggers heeft gebouwd. Maar toen dit bedrijf in 1908, zonder toestemming, een ijzeren schip had gebouwd kreeg het met de gemeente zo veel ruzie dat het bedrijf vertrok naar Vlaardingen. De werf werd nu van de rederij A. van der Toorn, die in 1913 een sleephelling installeerde. Maar of er nog schepen zijn gebouwd, is onbekend. In 1917 kwam er weer een nieuwe eige naar: J. van Duijvendijk. Negen jaar later weer een nieuwe naam: A.H. Osterhold. Tot de jaren tachtig is er hier een werfje Gebr. Osterhold geweest. De noordzijde van de Wilhelminahaven is eigenlijk pas ontwikkeld met de komst in 1955 van de uit Vlaardingen afkomstige werf van A. de Jong. Op deze werf zijn ook enkele vissersschepen gebouwd. Verder deed men aan reparatie van kleine schepen en waren er enkele dokjes. In 1974 is de scheepswerf door Boele Bolnes overgenomen, maar deze is na een aantal jaren gesloten. Daarna heeft het staalcon structiebedrijf HCG zich op het terrein gevestigd. BRONNEN Wim Snikkers, 'De Schiedamse scheepswerven 'De Hoop" Scyedam nr. 2 2004 I V» Schiedams vissersschip SDM 1 Scyedam jaargang 44 nr. 4 137

Scyedam | 2018 | | pagina 29