Hoe de Titanic naar Schiedam kwam Scheepsramp te zien in speelfilm Reinard Maarleveld Al spoedig na de ondergang van de Tita nic in 2012 kwamen de verhalen los. Hoe bereikten deze Schiedam? Behalve door berichten in de pers konden duizenden Schiedammers in oktober 1912 naar een Duitse film over de ramp, die omlijst werd door muziek en zang. De ondergang van de Titanic, op 14 april 1912 in de Noordelijke Atlantische Oceaan, is een verschrik kelijke scheepsramp. Een superschip, uitgerust met de nieuwste technologieën, veilig en betrouwbaar, ingericht om met haar luxe en comfort zelfs de rijkste mensen ter wereld te verrassen verdwijnt in 2Vi uur met vijftienhonderd opvarenden naar de oceaanbodem. Maar daarmee is het drama van de Titanic niet ten einde, integendeel. De zevenhon derd overlevenden vertellen verhalen die generaties zullen fascineren. Van de schok die door het schip gaat na de aanvaring met de ijsberg, de paniek bij de reddingboten, de wanhopige passagiers op zoek naar hun geliefden, het heldhaftig of lafhartig optreden van mensen in doodsnood. Mythologie Maar kloppen al die verhalen? Op het moment dat het schip verdwijnt in de golven wordt de Titanic- mythologie geboren. Het orkest dat tot het laatst Nearer my God to thee speelt. De telegrafist die, omspoeld door water, noodsignalen blijft verzenden. De kapitein die zwemmend een kind redt en zelf ten onder gaat. De miljonair-schurk die over de hoofden van vrouwen en kinderen heen als eerste in een reddingboot klautert. De passagiers van de derde klasse die opgesloten achter hekken als ratten in de val zitten. Uiteraard maakt ook de Schiedamse pers melding van de ramp, daarbij steunend op de berichtgeving van grotere kranten in binnen- en buitenland. In de Schiedamsche Courant en Nieuwe Schiedamsche Courant verschijnen al op 15 april 1912 berichten over de aanvaring van de Titanic met een ijsberg. Alle opvarenden zouden zijn gered. In de dagen daarna wordt de omvang van de catastrofe duide lijk. Tot eind mei verschijnen er dagelijks berichten met details over de ondergang van het schip. Ook in augustus en september wordt het laatste nieuws over het lot van bemanningsleden en passagiers nog gevolgd, zij het dat de frequentie van de berichten afneemt. In de Schiedamsche Courant van 5 oktober 1912 staan nog twee berichten over de Titanic. De White Star Line (eigenaar van de Titanic) betaalt slechts 96 duizend dollar schadevergoeding en in Schiedamsch Bioscoop, Nieuwe Haven 283, draait de film 'De Ramp van de Titanic, grootste drama ter zee.' Extra attractie is het ondersteunende optreden van 'een dubbel Mannen-Zangkwartet'. Eigen generator Het medium film is piepjong. In 1895 experimen teren de gebroeders Lumière in Parijs met hun 'cinematograph' die projecties voor het publiek op een groot doek mogelijk maakt. Twee andere Parijse broers, Emile en Charles Pathé, zorgen voor revo lutionaire vernieuwingen op het gebied van film productie, -distrubitie en -vertoning. Film verovert Europa. Zoals de meeste Nederlanders hebben Schiedam mers rond 1900 al wel kennisgemaakt met 'bewe gende fotografieën', maar dan op de kermis of op locatie. Schiedamsch Bioscoop is het eerste film theater in Schiedam. Tussen april en juni 1912 bouwen twee Haagse ondernemers, J.W.N. Jansen 138 Scyedam jaargang 44 nr. 4

Scyedam | 2018 | | pagina 30