Van de hoofdredacteur Scyedam december 2018 Jaargang 44 nummer 4 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Voor u ligt een bomvol nummer. Weliswaar ontbreekt dit maal een Stadskroniek van historicus Han van der Horst. U moet zijn vileine en kritische bijdrage helaas een keertje missen. Wie hem onlangs door de stad heeft zien lopen, zwevend bijna, begrijpt dat zijn gedachten momenteel el ders zijn. Hij is verliefd. Zo kon het gebeuren dat de dead line voor dit nummer van Scyedam verstreek en er geen Stadskroniek binnen was. "Mijn hoofd zit vol van Richtje", was zijn ontwapende excuus. Laten we hopen dat onze Schiedamse historicus zijn muze heeft gevonden en we nog vele mooie verhalen van hem kunnen lezen! Gelukkig hebben verschillende andere liefhebbers van (Schiedamse) geschiedenis wel ditmaal bijzondere bijdra gen geleverd aan deze Scyedam. De redactie heeft al met plezier de verhalen gelezen en zich verwonderd over de avontuurlijke geest van vele stadsgenoten door de jaren heen. Wij sluiten ons aan bij de Nieuwjaarsgroet van een telg uit de familie Rijnbende, die op de cover prijkt, en wensen u een goed 2019! Marianne Ames INHOUD 112 Avonturen op het water 118 Door Eendracht Sterker 120 Een leven vol spanning 124 Toen 126 Herenkoor In Honorem Dei 130 Aanwinst 132 Fonds Historische Publicaties 136 Een golf vissersschepen 138 Hoe Titanic naar Schiedam kwam 141 Boekennieuws 142 Werkgroep inventariseert graven Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, WIm Snikkers, Jef Jansen, Lidwien Meijer (tekst-redactie), Marco Spruit Bleeker (lay-out) en Marianne Ames (hoofdredactie). Redactieadres: De Vlinderhoven 26, 3I24BT Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail I Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikel(gedeelt)en voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: Antoine Lagrouw Lange Haven 68a 3111 CH Schiedam E-mail: secretaris@HistorischeVerenigingSchiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: A E M de Leede - Ham De la Marplein 15/ 3123 AC Schiedam Telefoon 010-4700904 ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+ 18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Kapsenberg van Waesberge Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Cover: Uit het archief van de familie Rijn bende komt deze Nieuwjaarswens. Achterzijde: De expositie Families in beeld. Met de klok mee: Rietkerken, Hosman, Engering, Verkade.

Scyedam | 2018 | | pagina 3