Avonturen op het water Zeekadetkorps Jacob van Heemskerck' Ruud C. Visser Kort na de Tweede Wereldoorlog ont stond in Schiedam een zeevaartgroep. Later werd dit een officieel zeekadetkorps, bedoeld om jongeren een leuke en zinvol le vrijetijdsbesteding te geven. Hoe zijn ze gevaren in al die jaren? Voor flanerende Schiedammers waren de boten in de jaren vijftig, zestig en zeventig een vertrouwd gezicht in de Voorhaven: de oude loodsboot 'Spica', opge volgd door de mijnenveger 'Jan van Gelder', afge meerd aan de kade van scheepswerf Gusto voorheen A.F. Smulders. Twee oude schepen die een tweede leven kregen als opleidingsschip van Schiedamse jongens (en later ook meisjes) die 'iets' met varen en het water hadden: de kadetten van het zeekadetkorps 'Jacob van Heemskerck'. Zeilsloep Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog was er een groep Schiedamse jongeren die direct en in direct het verzet hielp, met bijvoorbeeld het distri bueren van gedropt voedsel. Het was een hechte groep, die santen bleef komen en in 1946 besloot onder de paraplu van het Nationaal Jongeren Verbond een zeevaartgroep op te richten. Deze groep kreeg de naam 'Jacob van Heemskerck' (niet naar de beroemde zeeheld, maar naar de naar hem genoemde indrukwekkende nieuwe kanoneerboot van de Koninklijke Marine). Dankzij een relatie met een distilleerderij werd na korte tijd een ruimte beschikbaar gesteld aan de Lange Haven 59. Een scheepswerf doneerde een zeilsloep en uniformen werden geregeld via een Engels Zeekadetkorps. De zaterdagen werden gevuld met zeilen, op de toen nog zéér drukke Nieuwe Waterweg en in de havens van Schiedam en Rotterdam. Zeekadetkorps Na een aantal jaren ontstond het verlangen om de zeevaartgroep om te zetten in een zeekadetkorps, waarvan er, naar Brits voorbeeld, in Nederland al enkele waren opgericht. Wel met enkele Neder landse aanpassingen. In Groot Brittannië was The Royal Seacadet Corps een semi-militaire organisatie; de kadetten leerden bijvoorbeeld ook met wapens om te gaan, zodat in geval van oorlog ook de Royal Navy en Koopvaardij een beroep op oudere kadetten kon doen. 1 n Nederland stond gelukkig vooral de jeugd centraal, die nogal veranderd uit de oorlog was gekomen. Er was behoefte aan een ander soort vrijetijdsbeste ding. Niet langer was deze jeugd na vijf jaar brute bezetting, waarbij liegen en stelen om te overleven tot een nieuwe deugd werd verheven, tevreden of gediend met het spelen van louter spelletjes. Het was tijd voor een meer realistisch spel dat beter aansloot bij het leven zelf. Het vormen van de jeugd kreeg een hoge prioriteit. Initiatiefnemers achter het idee van het oprichten van zeekadetkorpsen in Nederland waren de Koop vaardij, vertegenwoordigd door de Nederlandse Redersvereniging, en de Koninklijke Marine. Zij steunden en stimuleerden de oprichting van korpsen met financiële en materiële steun. Qua structuur werd het korps gespiegeld aan die van de Konin klijke Marine, met hetzelfde rangenstelsel. Aan het hoofd van de leiding staat een 'comman dant', ondersteund door zijn eerste officier. De leiding bestond uit officieren en onderofficieren, en als jonge kadet begon je als 'aspirant' of 'scheeps jongen'. Het motto is anno nu nog altijd 'De jeugd de weg naar zee wijzen'. Scyedam jaargang 44 nr. 4

Scyedam | 2018 | | pagina 4