vooral bezig met zeilen en roeien. De geschiedenis heeft ons ook geleerd dat er op de 'Spica' vele vriend schappen voor het leven zijn ontstaan. Daarnaast was er de maatschappelijke vorming van de Schiedamse kadetten. Er werd in een gymzaaltje regelmatig gesport en in strenge winters haalde men brood op voor vogels. Ook waren er jaarlijks sportieve ontmoetingen op het voetbalveld en op het water met leerlingen van de bedrijfsschool van gastwerf Gusto. Een ander initiatief was vorming in etiquette. De kadetten leerden hoe zich sociaal te gedragen en het geleerde werd in praktijk gebracht tijdens diner-uitnodigingen bij onder andere de burgemeester en andere notabelen. De democratische beginselen kwamen aan de orde in de zogenoemde 'zeekadet-raad', een overlegorgaan waarin iedere laag van het korps, van de aspirant tot en met de commandant vertegenwoordigd was. En ver voordat de bekende Zweedse popgroep doorbrak, beleefden de Schiedamse kadetten al ABBA. Dit stond voor Aan Boord Blijf Avond'. Deze gezellige avonden stonden in het teken van kaart- en andere spelletjes en werden druk bezocht. Ook waren er excursies naar schepen en scheepswerven en bestond de moge lijkheid van een kustreisje met een koopvaardijschip. Défilé Er was een goed contact met de andere korpsen in den lande. Hun aantal groeide gestaag en in 1955 telde Nederland al acht zeekadetkorpsen. Reden genoeg om de informele samenwerking te formali seren door de oprichting van de 'Vereniging Zeeka- detkorps Nederland'. Zo kon men zaken beter orga niseren en als eenheid naar buiten treden, zoals bij promotionele activiteiten, en bij het jaarlijkse défilé ter gelegenheid van de verjaardag van toenmalig koningin Juliana op paleis Soestdijk. De doelstel ling zoals in de statuten beschreven, luidde: 'De Vereniging heeft ten doel bij de Nederlandse jeugd belangstelling te wekken en te onderhouden voor de scheepvaart, alsmede het verrichten van al hetgeen met het vorenstaande in de ruimste zin verband houdt daartoe bevorderlijk kan zijn.'. Het vijfjarig bestaan van het Schiedamse korps werd tijdens de 'Schiedamse Vakantiefeesten' uitvoerig gevierd. Voor de gelegenheid werd de 'Spica' tijde lijk verhaald naar de Hoofdstraat-zijde van de Voorhaven en lag zij enkele dagen gezusterlijk naast enkele bezoekende marineschepen. Zij werd uitge breid bezocht door nieuwsgierige Schiedammers. Een theeschenkerij en expositie vormden onderdeel van het programma. Blauwe wimpel Inmiddels waren er ook nationale zomerkampen. Tijdens deze kampen, gehouden vanuit Marine Opkomst Centrum Hilversum, streden de kadetten in een serie sportieve ontmoetingen op de Loos- drechtse plassen om diverse prijzen. De Schiedamse kadetten gingen vanaf 1956 naar deze kampen. Men ging op de fiets of bromfiets. De trein kon ook, maar de fiets moest meegenomen worden, omdat dit vervoermiddel onmisbaar was bij de dagelijkse heen- en weer tocht van het kamp naar de Loosdrechtse Lessen 1956, ZKK Schiedam Bevorderingen ca 1953, ZKK Schiedam Scyedam jaargang 44 nr. 4

Scyedam | 2018 | | pagina 7