Bijna uit nood ontstond het zogenaamde 'Pinkster- ontberingskamp'. Wegens gebrek aan ruimte en een niet al te sterke motorsloep werd een deel van de sloepen gewoon naar de kamplocatie geroeid, in dit geval Oostvoorne! En door dat gebrek aan ruimte mocht iedere kadet maar één deken meenemen en waren er ook strenge restricties wat betreft bagage en voedsel. Met het naderen van het eerste decennium kon de korpsleiding terugkijken op tien geslaagde jaren. Het korps bleek een succes. Zon succes zelfs, dat de 'Spica' te klein begon te worden en er een groter opleidingsschip moest komen. Er volgde voor het bestuur een periode van zoeken en lobbyen bij het hoofdbestuur voor een geschikte vervanging. In 1961, tien jaar na de oprichting van zeekadetkorps 'Jacob van Heemskerck' keerde de voormalige mijnenveger 'Jan van Gelder' terug naar Schiedam om de 'Spica' te vervangen. Het schip was terug waar zij haar loopbaan begon: dezelfde werf waar zij in 1936 van stapel liep. Met de komst van dit schip kon het korps de komende jaren voorlopig weer vooruit! Enthousiasme is gebleven Bij het zeekadetkorps Schiedam anno nu leven nog steeds veel tradities en gebruiken die in die eerste jaren zijn ontstaan. De Voorhaven werd verruild voor de Wilhelminahaven en na bijna twintig jaar was ook de 'Jan van Gelder' aan vervanging toe en werd zij opgevolgd door een voormalig betonnings- vaartuig, dat door het korps al snel tot 'Spica' werd omgedoopt. Onlangs werd ook zij opgevolgd door het voormalig binnenvaartschip 'Pontresia'. Het korps heeft niet meer het aantal leden van vroeger en kampt net als veel clubs en verenigingen met ledenterugloop, bezuinigingen en te kort aan vrijwilligers en sponsors. Iedere vorm van ondersteu ning is welkom! Gebleven is wel het enthousiasme van de leiding en de kadetten, die iedere zaterdag weer bewijzen dat het korps nog steeds bestaansrecht heeft, zeker in een zeevarende natie als Nederland.-^ Vier sloepen De onderzeedienst van de Koninklijke Marine was destijds in de Rotterdamse Waalhaven gestationeerd en het korps kon daar soms extra sloepen lenen. Deze B-2 sloepen, door de marine zelf gebouwd, hadden twee masten en waren heerlijk om mee te zeilen en te roeien. De kadetten hadden hier al ervaring mee opgedaan tijdens de zomerkampen. Het Schiedamse korps wist op den duur vier van deze sloepen te verwerven. Scyedam jaargang 44 nr. 4 ',7

Scyedam | 2018 | | pagina 9