Teloorgang en keerpunt Schiedam telt begin negentiende eeuw bijna twintig molens langs de vesten, die ver boven de stad uitrijzen. De kolossale molens domineerden het stedelijk pano rama volledig. Waarschijnlijk waren er destijds weinig steden op de wereld die van verre afstand zo goed herkenbaar waren als Schiedam. Hadden we ze maar laten staan denk je dan weieens, dan zou Schiedam nu een onverwoestbaar toeristisch imago hebben. Maar zo is het niet gegaan, en dat is ook heel begrij pelijk. Niet voor niets werden er vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw stoommolens gebouwd en deed later ook de dieselmotor zijn intrede. De wind waait niet altijd en een windstille periode betekende niet alleen stilstand voor de molens, maar na een tijdje ook voor de branderijen waar de economie van de stad op dreef. En windmolens die niet meer malen worden niet meer onderhouden, raken in verval en gaan gevaar opleveren. Vanaf het begin van de twintigste eeuw zijn er dan ook een flink aantal afgebroken. Wel bleef de stomp in een enkel geval nog jarenlang staan want die was bruikbaar als opslagruimte. Zo werd de stomp van de Oostmolen pas in de jaren zestig van de twintigste eeuw gesloopt. Maar Schiedam komt vrij snel tot bezinning; wellicht als reactie op die massale afbraak. Al in 1928 doet het gemeentebestuur moeite om de molen de Vrijheid op de plaatselijke monumentenlijst te krijgen en in 1938 verstrekken B&W een subsidie om de Vrijheid te restaureren. Vlak voor de bevrijding koopt het gemeentebestuur de dan al onttakelde Noordmolen aan om deze voor afbraak te behoeden. Restauratie heeft dan nog geen prioriteit, dat moet tot 1961 wachten. In 1971 volgt aankoop van de Vrijheid, momenteel de best bewaard gebleven molen van Schiedam, met veel authentieke kenmerken. De molen is tot het einde van de oorlogsjaren nog regelmatig in gebruik gebleven en maalt in de oorlog erwten en bonen voor de gaarkeukens. Maar een in 1966 door de eigenaar, de fa. J.J. Meder, gestarte opknapbeurt is halverwege gestrand. In 1976 koopt de gemeente ook molen De Drie Koornbloemen aan van P. van Voorden die er sedert 1956 een veevoedermaalderij in exploiteerde. Van Voorden zet zijn bedrijf daarna nog geruime tijd voort als huurder. Vrijwilligers De eerste molen die na aankoop door de gemeente weer kan draaien is de Noordmolen. In 1970 is het zover en dat trekt enkele nieuwsgierige jongeren naar de molen, die al snel gaan meehelpen met de vele opruim- en onderhoudsklussen die er te doen zijn. In 1973, het jaar waarin ook een nog steeds bestaand restaurant in de molen wordt gevestigd, komt oud molenaar Fré Kodde voor de vrijwilligersgroep een opleiding tot molenaar verzorgen. Inmiddels zijn de vrijwilligers op initiatief van wethouder Cor Bolmers ook op de kort daarvoor aangekochte molen de Vrijheid aan de slag. Behalve een grootscheepse schoonmaakbeurt om de molen van duivenmest te ontdoen, nemen de vrijwilligers ook steeds meer onderhoudswerk voor hun rekening, terwijl molenmaker Verbij tegelijkertijd een restau ratie uitvoert. Als de molen in 1974 weer maalvaardig is, wordt de Stichting Molen de Vrijheid opgericht die voor de bakkers gaat malen. Fré Kodde wordt eerste molenaar en zal in 1977 worden opgevolgd door Rob Batenburg, die dan al geruime tijd tweede molenaar is. De activiteiten van Stichting Molen de Vrijheid zijn enige jaren geleden overgenomen door Stichting de Schiedamse Molens. Stadsmolenaar Theo de Rooy maalt nu in de Vrijheid voor de bakkers in de wijde omtrek.. In 1979 wordt de Vereniging de Schiedamse Molen- vrijwilligers opgericht, die meer structuur aanbrengt in de vrijwilligersactiviteiten. Voor de gemeente is dit mede aanleiding om als eigenaar van de drie molens een langetermijnvisie voor de molens te ontwikkelen. In 1981 stelt de gemeenteraad het Aktieplan tot behoud van de Schiedamse Molens' vast dat voorziet in de oprichting van de 'Stichting De Schiedamse Molens'. Naast de gemeente zelf nemen ook enkele vrijwilligers en andere belanghebbenden zitting in het stichtingsbestuur. Al snel na de oprichting koopt de gemeente voor éen gulden de Molen de Walvisch aan van de Vereniging Scyedam jaargang 45 nr. 1

Scyedam | 2019 | | pagina 11