Uitbreiding De Vereniging tot bevordering van het Christelijk Onderwijs te Schiedam beschikte aanvankelijk over één school, aan de Broersvest 29 (waar nu de Passage is). De beslechting van de Schoolstrijd met de Grondwetswijziging in 1917 legde de basis voor de uitbreiding van het bijzonder onderwijs. Immers dit werd nu in financiële zin gelijkgesteld met het openbare onderwijs. Een nadere uitwerking volgde in de Lageronderwijswet van 1920. De eerste school die de vereniging onder de nieuwe bedeling realiseerde was, zoals vermeld, de Prinses Julianaschool in de zich sterk uitbreidende wijk Schiedam-Oost. De school aan de Broersvest was ook veel te klein geworden. De uitbreidingen van de scholen van de vereniging gingen nu snel: in 1923 kwam er een christelijke School in de Gorzen (Lekstraat 71), in 1928 in West, de Dr. J.Th. de Visserschool (Westfrankelandsestaat 152), thans Christelijke Basisschool De Wieken geheten. Edisonplein Aan de Prinses julianaschool waren een kleuter school verbonden, de Julianakleuterschool, en een ulo-opleiding. Ook beschikte de school over een eigen gymnastiekzaal. In de Schiedamsche Courant van 24 juli 1922 presenteerde de Vereniging de Prinses Julianaschool als een school met een afde ling voor lager onderwijs in de gewone vaste vakken van het lager onderwijs en met een gymnastiekzaal. Zij leidde op voor hbs, gymnasium, lyceum en ulo klassen. De mulo-afdeling had als vakken moderne talen, wiskunde, handelskennis en leidde op voor kweekschool- en mulo-examen. Hoofd van de school werd C.M. Knopper, die sinds 1913 hoofd was van de school aan de Broersvest. Hij zou tot zijn pensio nering, in 1938, als zodanig werkzaam blijven. Het leerlingenaantal groeide hard. Een aantal leer lingen moest daardoor in de school op het Edison plein ondergebracht worden. Dat leidde ertoe dat er in 1931 niet ver van de school een nieuwe school kwam, de Jhr mr A.F. de Savornin Lohmanschool (Galileïstraat 86). In 1939 kwam er zelfs nog een derde school bij, de al genoemde Prinses Beatrix- school. Dat deze laatste school nodig was, blijkt wel uit het feit dat de Prinses Julianaschool vijf klassen in drie andere schoolgebouwen moest onderbrengen. Op 1 september 1939 telde de school driehonderd leerlingen. Drie eerste klassen met 120 leerlingen gingen per 1 september over naar de Prinses Beatrixschool. Gijzelaar Er bleven verscheidene eerste klassen en daardoor hebben nicht en neef Wil en Johan van der Geer, beiden in 1934 geboren, nooit bij elkaar in de klas gezeten. Johan zat op de Prinses Julianaschool, maar zijn lokaal was in de Prinses Beatrixschool. Zij hebben Knopper dus niet als hoofdonderwijzer meegemaakt. Deze was opgevolgd door C. van Daalen, die daarvoor hoofd was van de dr. J. Th. De Visserschool. In 1942 hebben zij hem enige maanden moeten missen. De NSB had meester Van Daalen op de arrestatielijst gezet wegens zijn anti-Duitse gezind- Scyedam jaargang 45 nr. 1 19

Scyedam | 2019 | | pagina 19