Activiteiten van vroede vaderen leidden niet tot volksverheffing' Vrijetijdsbesteding van arbeiders Dit voorjaar hoopt Paul Bassant zijn proefschrift voor te kunnen leggen aan de promotiecommissie van de universi teit. Zes jaar heeft hij dan gewerkt aan het manuscript 'Volksvermaak in zwart Nazareth: Vrijetijdsbesteding van arbei ders in Schiedam in de negentiende en twintigste eeuw'. "Ik zit er nog eindeloos aan te schaven." Paul Bassant wordt in 1959 in Rotterdam geboren, kan goed leren en heeft een brede belangstelling. Op de middelbare school blinkt hij vooral uit in wiskunde maar is ook goed in talen. Jarenlang geeft hij als wiskundige les aan de Hogeschool Rotterdam. "Overdag was ik vooral bezig met statistieken; dan is het leuk om in je vrijetijd iets totaal anders te doen." Dat wordt de studie kunst- en cultuurweten schappen. Wanneer hij een baan krijgt als onder wijsmanager, haalt Bassant en passant een master of Educational Management. Weliswaar heeft hij ook enkele dansdiploma's gehaald maar Paul Bassant is een theoreticus pur sang. "Eeuwige student? Een beetje wel. Ik vind het leuk om een hoop van een onderwerp af te weten." Hij heeft al de titels MSc, MA en MEM achter zijn naam staan. Met de Marianne Ames voltooiing van zijn proefschrift mag Paul Bassant zich binnenkort 'doctor in de wetenschappen' noemen. Het thema 'Vrijetijdsbesteding van arbeiders in Schiedam in de negentiende en twintigste eeuw' ligt niet voor de hand als onderwerp voor een proefschrift. "Het is wel praktisch als je in Schiedam woont. Ik heb eerder een masterscriptie geschreven over de opkomst van het lange afstandswandelen in Neder land in de periode 1980-2010, maar toen moest ik het hele land door om informatie te vergaren. Voor mij stond nu vast dat het onderwerp van mijn scriptie met Schiedam te maken moest hebben. Of ik mezelf een Schiedammer noem? Wanneer mag je je dat voelen? Ik woon hier nu 21 jaar en ik heb het idee dat ik mijn plek heb gevonden, ik voel me thuis in Schiedam." Het verhaal van zijn ouders Toch blijkt dat Bassant het Schiedamse onder werp niet alleen uit praktische overwegingen heeft gekozen. Hij vertelt daarmee ook het verhaal van zijn ouders. "Ik kom zelf uit een arbeidersgezin. Mijn vader was stukadoor. Het verhaal van de arbeider mag ook wel eens worden gehoord. In de geschie denis staan veelal de verhalen van en over de hogere klasse centraal. Het is de moeite waard gebleken over de 'gewone' mens te schrijven. Het manuscript voelt als een eerbetoon aan de arbeider; dat verhaal wil ik graag over het voetlicht brengen." Daarbij was het oorspronkelijke idee om na te gaan hoe arbeiders zelf aankeken tegen vrijetijdsbesteding. "Als je een bepaalde groep wilt leren kennen, moet je vooral kijken hoe die groep reageert. Dit onderwerp bleek haast niet te onderzoeken omdat er weinig directe bronnen te vinden zijn. Arbeiders schreven nauwelijks. De nodige literatuur die er over arbeiders is, is vrijwel allemaal van bovenaf geschreven. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen organiseerde 22 Scyedam jaargang 45 nr. 1

Scyedam | 2019 | | pagina 22