dan bijvoorbeeld een lezing. In de krant wordt de lezing aangekondigd: waar, wanneer, hoe laat, dat soort informatie vind je wel terug. Maar boeide het onderwerp de aanwezige arbeiders? Wat de reacties waren, wordt nergens gemeld." Als bronnen voor zijn onderzoek heeft Bassant onder meer publicaties in Scyedam gebruikt, waarin inter views stonden met Schiedammers. Ook de romans van Daan van der Zee schetsen een realistische sfeer van het leven van een arbeider en vormden een bron van informatie. Verder heeft hij vele archiefstukken doorgeworsteld, zoals politierapporten waarin onder andere wordt gemeld waartegen agenten optraden. Of hoeveel ballen of pijl en bogen van kinderen op straat in beslag waren genomen. Die cijfers geven ook weer waar de jeugd mee speelde. Onder arbeiders rekent Bassant namelijk niet persé de werkenden; ook de vrijetijdsbesteding van kinderen en arbeidersvrouwen neemt hij in zijn proefschrift mee. "Het blijkt lastig te zijn om het begrip arbeider scherp te omschrijven. Ik heb het gekoppeld aan de beroepsstatus, zoals iemand die sjouwer was, en aan sociale status. De zoon van een arbeider die geleerd had en kantoorbediende was, reken ik vanwege zijn afkomst wel tot de arbeiders." Taaie klus Met behulp van oude telefoonboeken krijgt Bassant een goed beeld van de verschillende arbeiders die dan in Schiedam wonen. Telefoonboeken vermeldden tot circa 1930 namelijk behalve de naam en het adres ook het beroep. "Dat was een taaie klus om zo'n telefoonboek door te worstelen. Het gaf me wel een goed beeld van welke beroepen er waren en hoe vaak je dat beroep tegenkwam in Schiedam. Wat me daarbij heeft verrast, was hoeveel verschillende beroepen er waren. In Schiedam was er wel telkens een mono-industrie: de jeneverindustrie, daarna de scheepswerven en metaalindustrie, maar het zorgde voor een breed pakket aan werk. Wat je heel weinig ziet in Schiedam in die tijd, zijn dienstverlenende beroepen, zoals een verzekeringsagent." Volgens Bassant behoort tachtig tot negentig procent van de Schiedammers in de achttiende en negentiende eeuw tot de arbeidersklasse. Het beeld dat hij zich inmiddels heeft gevormd van de Schie- damse arbeiders is dat ze een zwaar leven hadden, in slechte woonomstandigheden verkeerden en opmerkelijk genoeg, tamelijk onderdanig waren. "De Rotterdamse havenarbeiders gingen nogal eens in staking; in Schiedam gebeurde dat nauwelijks. Interieur van de Gemeentebibliotheek aan de Lange Haven omstreeks 1929. In de bibliotheek worden eerst alleen studieboeken aangeboden, maar later worden toch ook romans aangeschaft om de mensen naar de bieb te trekken. Foto GAS beeldnummer 41797. Scyedam jaargang 45 nr. I 23

Scyedam | 2019 | | pagina 23