Ontspanning voor arbeiders: een ingewikkeld speelveld In 1906 besloot het gemeentebestuur in Schiedam de kermis af te schaffen. Het was de uitkomst van een strijd die meer dan een halve eeuw had geduurd. Voor arbeiders was de kermis die een week duurde een jaarlijks hoogtepunt en hij werd dan ook massaal bezocht. De tegenstanders van de kermis, die binnen alle maatschappelijke geledingen te vinden waren, wezen echter op de grote morele gevaren die eraan verbonden waren. De kermis zou aanleiding geven tot drankmisbruik, seksuele uitspattingen en verwaarlo zing van het gezin door arbeiders. Daarbij hoefden arbeiders niet op hun eigen leidsmannen te rekenen, want die behoorden tot de voorstanders van afschaf fing. Het gemeentebestuur bestaande uit liberalen en confessionelen was verdeeld over de kwestie. De discussie verliep niet langs partijlijnen, maar was meer een economische belangenstrijd. De voorstanders van behoud van de kermis wezen bij herhaling op het financiële belang ervan voor de stad. Winkeliers, café- Paul Bassant houders en drankproducenten in Schiedam hadden extra inkomsten door de kermisweek. De gemeente haalde geld binnen met belastingen en het verpachten van plaatsen aan kermisexploitanten. De voorstan ders relativeerden ook de gevaren en vonden daarbij opmerkelijk genoeg de politie aan hun zijde, die vond dat het wel meeviel met het vermeende wangedrag tijdens de kermis. Er speelde verder het reële risico mee dat bij afschaffing arbeiders zouden reageren door elders de kermis te gaan bezoeken en dan zouden de inkomsten stad uit vloeien. Toch kregen de tegenstan ders uiteindelijk de overhand en kwam het in 1906 tot afschaffing van de kermis. In 1950 kwam er, na slepende discussies in de jaren dertig en veertig, plotseling een omslag en kreeg de kermis weer een permanente positie in Schiedam. De aanleiding was dat een aantal notabelen verenigd in de Schiedamse Gemeenschap een vakantieweek met culturele, verheffende uitvoeringen voor de Scyedam jaargang 45 nr. 1 25

Scyedam | 2019 | | pagina 25