Puzzelen met het verleden Stadsplattegrond in het volle licht Jef Jansen en Caroline Nieuwendijk Wordt dit het jaar van Jacques De Gheyn? De bekende stadsplattegrond van de car tograaf is onlangs op een legpuzzel ver eeuwigd, en er wordt gewerkt aan een in novatieve app om het Schiedam van deze kaart te verbinden met de stad van heden. Wie was Jacques De Gheyn en hoe kwam de plattegrond ooit tot stand? Waarschijnlijk kent u de mooie stadsplattegrond in vogelvlucht wel, van Jacques De Gheyn uit 1598. De Historische Vereniging Schiedam heeft met mede werking van het Gemeentearchief Schiedam hier een puzzel van laten maken. De puzzel telt duizend stukjes en meet als deze klaar is 68 cm bij 47 cm. Dat is ongeveer even groot als het origineel dat in het depot v an het Gemeentearchief ligt. Ongetwijfeld heeft u zich wel eens vergaapt aan deze beroemde kaart en heeft u zich verbaasd over het zestiende- eeuwse stratenpatroon dat nagenoeg gelijk is gebleven aan het huidige. Waarom zou u dan toch de puzzel moeten kopen en gaan maken? Op de kaart zijn de belangrijkste en de voornaamste gebouwen, zoals het stadhuis, de Grote Kerk, de stadspoorten, het Sint Jacobsgasthuis, het Oude Manhuis aangegeven, hetzij in een bijschrift, hetzij in de legenda. Met wat moeite kunt u dit zelf zien, maar er valt nog veel te ontdekken. Zeer waarschijnlijk heeft De Gheyn de kaart met een loep gegraveerd. Dus als u de kleine alledaagse tafereeltjes - zoals de mannen aan het werk op de scheepswerf aan de Lange Haven, of de vrouw die haar zootjes vis verkoopt - wilt zien dan zult u dit ook met een loep moeten bekijken of... de puzzel moeten maken, want dan wordt u met de neus op deze leuke details gedrukt. Scyedam jaargang 45 nr. 1 27

Scyedam | 2019 | | pagina 27