ten noorden van de Schie. Leuk zijn de details zoals de waterputten, de hooibergen, de stadswallen met waltorens, de stadskraan, de schepen in de Schie en de zwanen in de vesten. Textielwevers Dat de kaart up to date was toont de bebouwing aan de zuidzijde van de Korte Haven, het gebied dat na 1580 was ontwikkeld. Recenter was de bebou wing aan het Broersveld, die in 1593 tot stand was gekomen. Net nieuw waren de tijkwerkershuizen aan de Raam. Deze huizen zijn gebouwd door de textielwevers die tijdens de Tachtigjarige Oorlog waren gevlucht naar het noorden. In 1594 verzochten zij aan het stadsbestuur van Schiedam op dit stuk grond hun huizen te mogen bouwen. Dat Klaas Heeringa, van 1900 tot 1911 gemeen tearchivaris van Schiedam, De Gheyn op enkele kleine onnauwkeurigheden wist te betrappen, doet verder niets af aan de kwaliteit van dit unieke histo rische document. Ook burgemeester Cor Lamers is enthousiast over de plattegrond van De Gheyn. Hij heeft deze zelfs op zijn werkkamer in het stadskan toor hangen zodat hij tussen zijn drukke bezigheden door even naar het oude Schiedam kan kijken. Met veel plezier nam hij op 19 januari 2019 het eerste exemplaar van de puzzel in ontvangst. Als in een film Het lijkt wel het jaar van Jacques De Gheyn te worden, want op het moment dat u dit leest, wordt er een innovatieve moderne applicatie, een app, gemaakt van deze stadsplattegrond. In de app kan de gebruiker als in een film door de zestiende-eeuwse stad dwalen. Daarnaast kunt u met deze app, wande lend in het Schiedam van nu, op de mobiele telefoon - GPS gestuurd - rondkijken in het Schiedam van toen. De hiervoor gebruikte techniek is een combi natie van historisch wetenschappelijk onderzoek, berekeningen en de nieuwste computertechnieken. Initiatiefnemer en opdrachtgever van dit bijzon dere en ook dure vernieuwende project is de dr. K. Heeringa Stichting. De productie van deze appli catie wordt betaald door de Gemeente Schiedam, het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o., de Stichting Opbouw Schiedam en het Gemeenschapsfonds. Het Gemeentearchief Schiedam zal ervoor zorgen dat de app voor alle in geschiedenis geïnteresseerden op het internet beschikbaar komt. De puzzel is te koop op diverse plaatsen voor 14,95. Alleen op de Hoogstraat 74 betalen leden 12,50 (en niet-leden 14,95). Scyedam jaargang 45 nr. I 29

Scyedam | 2019 | | pagina 29