buitenwater. Later werd het water door het gemaal Vijfsluizen de Maas in gepompt. Van zuid naar noord stonden langs de Poldervaart de Klein Babbersmolen, de Babbersmolen, de Nieuwlandsche molen, de Harg- molen en de Westabtsmolen. Het poldertje Polderen burg bij de spoorlijn naar Delft, werd nog tot rond 1900 bemalen door een kleine wipmolen. Ter hoogte van de huidige sporthal staat naast de Poldervaart nog altijd de afgeknotte 'Molen van Bregman'. Dat was echter geen poldermolen, maar een korenmolen. De Babbersmolen, gebouwd in 1710, bemaalde de Babberspolder. De molen werd gebouwd als 'grond- zeiler': de molenaar kon vanaf de grond de zeilen voorleggen en de molen bedienen. Maar de aanleg van de spoorlijn naar Hoek van Holland bracht daar in 1888 verandering in. Het spoor kwam op een dijk te liggen die de windvang van de molen zou belem meren waardoor de bemaling van de polder gevaar liep. Daarom werd de molen op kosten van de rijks overheid een paar meter opgehoogd. Sinds die tijd had de molen een stelling, of zoals dat in Schiedam en omstreken heet: een balie. In 1924 werd de molen onttakeld en van een dieselmotor voorzien. Molenaar Post werd machinist en voor hem en zijn gezin werd vlak naast de molen een kleine woning gebouwd. De molen werd in 1955 buiten gebruik gesteld. Nadat de gemeente de molen van het Hoogheemraadschap had gekocht werd in 1980 het Vogelasiel in de molen gehuisvest. Sinds begin jaren '70 werd door vrijwilligers regel matig aangedrongen op herstel van de Babbersmolen. Zij slaagden er in de molenromp op de monumenten lijst te krijgen, wat hen nieuwe hoop gaf. Inmiddels was in 1981 de Stichting De Schiedamse Molens opgericht en binnen het dagelijks bestuur van de stichting was het vooral Jan Kies die voortdurend aandrong op restauratie van de Babbersmolen. Hij liet het daar overigens niet bij en nam ook vast de voorbe reidingen ter hand. Jan combineerde een technische achtergrond met een geweldige kennis op molenge- bied. Hij was een wandelende encyclopedie waar het molens betreft en was dagelijks actief als vrijwillig molenaar op de Noordmolen. Hij stierf op 43-jarige leeftijd en heeft de start van de restauratie niet meer mogen beleven. Nadat de gemeente de molen aan de stichting had overgedragen werd met de restauratie van deze oudste nog bestaande stenen poldermolen van Nederland aangevangen. In 2013 was de klus geklaard. Vervolgens werden op het molenerf nog een aantal ingrepen gedaan. De vervallen schuur naast de Luchtopname Babbersmolen Foto: Tijn van Eendenburg Scyedam jaargang 45 nr. 1 5

Scyedam | 2019 | | pagina 5