malen. Bij de bouw van de wijk Nieuwland die al in het verschiet lag, zou de molen overbodig worden De molen verkeert echter nog in goede staat en zal het nog wel even volhouden. Dat laatste blijkt ook het geval, totdat de molen in de oorlogsjaren roem loos aan zijn einde komt. In de nacht van 5 oktober 1944 pleegt het verzet een aanslag op de spoorlijn en dit geeft de bezetter aanleiding om als represaille de Nieuwlandsche Molen in brand te steken. Molenaar Toon Post kan nog net op tijd wat bezittingen uit de molen halen. De molen brandt tot de grond toe af en word niet meer opgebouwd. Vanaf het fietspad langs de Poldervaart zijn de fundamenten nog zichtbaar. Behalve de molens langs de Poldervaart kende Schiedam nog drie andere poldermolens. De kleine Nieuw Mathenesserpolder tussen de Rotterdamse- dijk en de Maas werd bemalen door de gelijknamige molen, die zijn water via de Bakkershaven loosde op de Buitenhaven. De Oud Mathenessermolen stond direct ten noorden van het huidige treinstation Schiedam Centrum en waterde af op de Schiedamse Schie. Het drooghouden van de polders had natuurlijk hoge prioriteit en aan het windrecht van de molens werd dan ook niet getornd. Het gevolg was dat het eerste station van Schiedam in 1847 een onaanzienlijk laag gebouw werd. Ter gelegenheid van de opening van dit station tekende Willem Troost vanaf de balie van de Oud Mathenesser molen het prachtige panorama van Schiedam, dat tot voor kort te zien was in het voormalige molenmuseum in molen de Palmboom. Tenslotte was er nog de kleine Schravemolen die de 's-Gravelandsche polder bemaalde totdat die in 1893 werd samengevoegd met de Nieuwlandsche polder. De molen werd begin twintigste eeuw afgebroken. Houtzaagmolens Molens werden voor allerlei industriële toepassingen gebruikt. Ze leverden gratis energie en dat niet alleen in de vorm van een draaiende beweging. Ze konden met behulp van een krukas ook een heen-en-weer gaande beweging voortbrengen voor bijvoorbeeld het aandrijven van een zaagraam in een houtzaagmolen. Maar ook slaan, kloppen of persen was geen probleem. Molens werden dan ook regelmatig voor andere toepassingen omgebouwd als dat meer verdiensten opleverde. In molen de Drie Koornbloemen zijn nog sporen van diverse toepassingen aanwezig. Hout was lange tijd het belangrijkste constructiema teriaal, vooral in de scheepsbouw. Om de VOC-vloot te kunnen bouwen, werd destijds een groot aantal houtzaagmolens opgericht, vooral in de Zaanstreek. Vaak waren dat Paltrokmolens, kleine zaagmolens die niet zoals bovenkruiers - een draaibare kap hebben maar net als een standerdmolen in zijn geheel in de rondte kunnen draaien om de molen op de wind te kruien. Molen de Vlijt, die in 1787 werd gebouwd ten zuiden van de Bakkershaven, was zon Paltrokmolen. De molen heeft ongeveer honderd jaar dienstgedaan. Aan de Lange Nieuwstraat, naast de Varkenssluis werd in 1723 de houtzaagmolen Wijk den Toorn gebouwd. Geen Paltrok, maar een achtkantige houten bovenkruier. Initiatiefnemer Jacob Bernouw koopt de ondergrond voor de molen voor vierhonderd gulden van de gemeente en krijgt het omliggend erf in erfpacht. Hij exploiteert de molen vijftien jaar en verkoopt hem dan. Na weer een verkooptransactie komt de molen in eigendom van Jacob Poort, die inmiddels ook de Vlijt in eigendom heeft. Er rust geen zegen op de aankoop want Jacob wordt drie jaar later failliet verklaard. Ergens tussen 1860 en 1870 krijgt de molen stoomaandrijving, waarschijnlijk mede vanwege de hoge bomen in de Plantage die de windvang belemmeren. In 1912 brandt de over gebleven onderbouw met zagerij volledig af en wordt niet meer opgebouwd. De jongste houtzaagmolen in Schiedam was de Oud Burgemeester Knappert. Net als de Wijk den Toorn een houten achtkantige bovenkruier. Hij wordt in 1862 gebouwd aan de Buitenhavenweg, vlakbij de Buitensluis, in opdracht van F.W. van der Eist. Behalve windaandrijving heeft de molen ook stoom aandrijving, zodat er bij windstilte doorgewerkt kan worden. Na het aftreden van de heer Knappert als burgemeester in 1866, wordt de molen in 1868 naar hem vernoemd. De molen blijft als windmolen in bedrijf tot 1919. Hij wordt dan onttakeld en tot balie- Scyedam jaargang 45 nr. 1 7

Scyedam | 2019 | | pagina 7