ÏÖEMËI hoogte afgebroken en gaat als stoommolen verder. In 1965 wordt de molen, die tot kort daarvoor in bedrijf gebleven was, gesloopt. Getijdemolens Schiedam kende ook getijdemolens, die gebruik maakten van de getijdenbeweging van het buiten water. De Oude Volmolen, gebouwd in 1596, werd aangedreven door bij vloed het water uit de Korte Haven te laten afstromen naar de Vellevest. Dit vindingrijke particulier initiatief leidde tot jarenlange twisten tussen de gemeente en het Hoogheemraad schap. De Oude Volmolen bleef bijna drie eeuwen operationeel en heeft na een start als papiermolen vele functies gehad, waaronder ook het malen van mout voor de branders. In 1964 werd de molen gesloopt. De Nieuwe Volmolen, gebouwd in 1634 maakte gebruik van het niveauverschil tussen de Korte Haven en de Nieuwe Haven. De Nieuwe Volmolen werd in 1723 buiten gebruik gesteld. Naast de al genoemde molens en de bekende bran dersmolens heeft Schiedam ook molens gekend voor andere toepassingen. Zoals de Morgenzon aan de Hoofdstraat, die overigens sedert 1780 maar dertig jaar operationeel is geweest en waar snuif en later tras werd gemalen. En de Ploeg, ook aan de Hoofd straat, die in 1782 als pelmolen wordt gebouwd voor het malen van rijst en wellicht ook gort maar al snel mout gaat malen. In 1596 wordt aan de St. Anna- zusterstraat een papiermolen opgericht die later als loodwitmolen gaat werken en in 1855 wordt ontman teld. Ook de Kopermolen uit 1781 aan de Diefhoek, waar koper werd bewerkt voor de ketelbouw, was zon buitenbeentje. Op de kaart van Jacques De Gheyn uit 1598 zien we bij de Kethelbrug de Clopmolen, die als hennepklopper dienst deed t.b.v. de touwfabricage. Tenslotte heeft Schiedam aan de Noordvest nog een wipstellingmolen gekend die gebruikt werd voor het beuken van hennep. Wipmolens een doorontwik keling van de standerdmolen - zijn vooral bekend als poldermolen. In Zuid-Holland staan er nog meer dan twintig. Brandersmolens Jenever wordt in Schiedam traditioneel bereid uit moutwijn. Die moutwijn wordt gemaakt in brande rijen door een beslag van gemoute gerst (mout) en rogge na vergisting in een ketel af te stoken. Aanvan kelijk werden mout en rogge af en toe gemalen in de paar bakkersmolens die de stad rijk was maar al snel lieten de branders eigen molens bouwen. De plattegrond van Jacques De Gheyn uit 1598 toont ons drie standerdmolens: de Suytwint corenmolen, de Noirtmolen en de Westmolen, die voor de bakkers maalden. De Suytwint corenmolen, gebouwd in 1383, stond bij de Rotterdamse Poort op de kop van de Hoogstraat. Hij wordt in 1683 vervangen door een stenen molen die als eerste stenen molen in Schiedam natuurlijk de naam Steene Molen krijgt. Ook deze nieuwe molen maalt voor de bakkers, net als zijn opvolger de Meyboom, die in 1779 vlak naast de huidige Koemarktbrug wordt gebouwd. In 1707 wordt de houten Noirtmolen vervangen door een stenen molen die in 1803 op zijn beurt weer wordt vervangen door de huidige Noordmolen. De :er Knappert", in 1862gebi rrein van houthandel FAX iweg. Foto GAS beeldnui 8 Scyedam jaargang 45 nr. I

Scyedam | 2019 | | pagina 8