oorspronkelijke Westmolen aan de Westvest nabij de Westmolenstraat - wordt gebouwd rond 1580 en wordt in 1709 vervangen door een stenen molen, die in 1870 plaats maakt voor een stoommolen. In 1634 wordt nog een vierde standerdmolen gebouwd aan de Westvest ter hoogte van de huidige wijnkoperij Hosman. Deze molen, met de naam De Gapert, word in 1696 vervangen door een stenen exemplaar. In 1864 brandt deze Gapert volledig uit; ook hier komt dan een stoommolen voor in de plaats. De stenen opvolgers van de vier standerdmolens zijn nog bescheiden van formaat (zie figuur hierboven Na 1710, als de jeneverindustrie voor de eerste keer tot bloei komt, wordt de vraag naar gemalen mout en rogge snel groter en nemen de molens ook in omvang toe. In de jaren daarna worden in opdracht van een aantal branders in eerste instantie de molens De Gekroonde Brandersketel (1711), de Kameel (1715), de Star (1716) en de Zuid (1717) gebouwd, respec tievelijk aan de Westvest naast de Kippenbrug, aan de Noordvest bij het Doeleplein, aan de Noordvest nabij de Kethelbrug en halverwege de Lange Nieuw- straat. Op de plaats van de Star wordt na afbraak in 1854 stoommolen De Draak gebouwd. Het witte gebouw met een prachtige gevelsteen staat er nog steeds, maar heeft inmiddels een andere bestem ming. Deze vier molens (zie figuur hierboven) waren een stuk groter dan de tot dan toe gebouwde stenen molens maar waren vergeleken bij de latere molens nog bescheiden van omvang en hadden aanvankelijk maar twee koppels maalstenen. Wat later komen er nog twee molens bij: de Hoop op de kop van de Plantage aan de Oranjestraat en de Oost aan het Land van Belofte. Deze beide molens waren weer wat groter en worden beide gebouwd in 1727. Tien brandersmolens erbij Vervolgens breekt er eerst een periode aan waarin het aantal branderijen niet meer groeit, maar rond 1770 wordt de productie van jenever als gevolg van de toenemende export een booming business. Er worden dan in dertig jaar tijd nog tien molens bijgebouwd die nog weer een stuk groter zijn: niet alleen in hoogte maar ook in breedte. Vergeleken bij de slanke molens Molenkaart Rutger van Bol'es. Foto: Internet. Stomp van De Meyboom. Foto internet. Scyedam jaargang 45 nr. I 9

Scyedam | 2019 | | pagina 9