steden van zijn jeugd en studie, Leeuwarden en Leiden, waren de Schiedamse kranten minder uitbundig. Er rustte een groot taboe op het tragische voorval. Enkele dagen na zijn zelfmoord belegde het bestuur van Paulus een spoedvergadering. Een combinatie van geldgebrek, paniek en piëteit jegens Haver- Schmidt leidde tot het opgaan van de vereniging in de Schiedamse afdeling van de Nederlandse Protestantenbond. Die was in 1874 opgericht, met HaverSchmidt als belangrijkste initiatiefnemer. In dezelfde vergadering werd besloten om Pand Paulus, bouwtechnisch gezien een blok aan het been, te verkopen. Van alle bestaande Schiedamse gebouwen die een relatie hebben met het leven en de tijd van Haver Schmidt neemt de Westvestkerk een bijzondere plaats in. De Nederlandse Protestantenbond beschikte niet over een kerkgebouw in Schiedam en Pand Paulus was al snel afgestoten. Regelmatig werd daarom de Gasthuiskapel van het Sint Jacobs Gasthuis aan de Hoogstraat 112 gehuurd. Bijna zestien jaar na het overlijden van HaverSchmidt werd de nieuwbouw van de Westvestkerk in gebruik genomen. De bouwgeschiedenis is opmerkelijk. De kerk werd gebouwd in het diepste perceel van de achtertuin van Lange Haven 103. Aanvankelijk was dit pand met de lange tuin gekocht voor een trans formatie, in de geest van Pand Paulus. Op advies van architect Henri Evers werd het monumentale pand doorverkocht, maar werd het achterste deel van de tuin behouden voor bescheiden nieuwbouw. De nabijheid van Molen De Walvis stond geen toren toe, maar daartoe reikte het budget ook niet. Om de Rotterdamse aannemer de bouw te gunnen, werd half februari 1909 in Musis Sacrum een religieuze bazaar gehouden. Driekwart jaar later stond er een kerk van hoge architectonische kwaliteit en onvolprezen akoestiek. De kerk werd op Tweede Kerstdag 1909 ingewijd, Tijdens de eerste preek roemde dominee Stenfert Kroese zijn voorganger Francois HaverSchmidt als geestelijk vader van het gebouw. De Westvestkerk, gezien vanaf de Nieuwe Haven, met rechts molen De Walvisch. Foto Marcel Teunissen. 46 Scyedam jaargang 45 nr. 2

Scyedam | 2019 | | pagina 10