gekomen sloeg mijn hart over en voelde ik het bloed uit mijn lichaam trekken. Ik zag op het talud van de spoorweg twee grotendeels verwrongen treinen die zich in elkaar hadden geboord. In en naast de treinen lagen mensen of ze liepen verdwaasd rond. Tientallen politie- brandweer- en ambulancemensen waren al ter plaatse. Ik zette mijn fiets tegen een lantaarnpaal en beklom het talud van de spoordijk. Waar moest ik beginnen met hulpverlenen? Bij de doden of gewonden, of moest ik ruimte maken voor andere hulpverleners? Op brancards werden al mensen weggedragen. Andere gewonden werden klaar voor transport naast de trein gelegd. Er hing rond de treinen een lucht van brand, metaal, bloed, modder en zweet. Collega's hielpen het ambulance personeel terwijl brandweerlieden gewonden onder brokstukken van de treinen vandaan haalden. Veel passagiers waren het spoor gaan volgen om bij het station Schiedam-Rotterdam West te komen, terwijl anderen verdwaasd de andere kant uitliepen. Loopbrug Aan de Henri Polakstraat in Schiedam waren vele bewoners van flats getuige van het ongeluk geweest. Eén van hen was Henk van den Heuvel, een agent die klaar stond om naar zijn wijk te gaan. Hij stond voor het raam in zijn woonkamer en zag de twee treinen in volle vaart tegen elkaar knallen. Onmid dellijk gaf hij via zijn portofoon aan de meldkamer door wat hij had zien gebeuren. Massaal rukten de hulpdiensten uit Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam en andere plaatsen uit. Later voegden zich daarbij: bergingsploegen van de NS, de rampenchef van de Rijkspolitie, leden van de technische recherche van Den Haag, Schiedam en Rotterdam, collega's van de spoorwegpolitie. Leden van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie maakten overzichtfoto's van het rampgebied. Overal klonken sirenes. Iedereen die op de plaats van de ramp was gekomen om te helpen, deed aanvankelijk maar wat. Van coördinatie was geen sprake, toch werd er hard gewerkt om doden en gewonden zo respectvol mogelijk te bergen of te begeleiden naar een veilige plek. Om hulpdiensten zo goed mogelijk hun werk te kunnen laten doen werd door personeel van gemeen tewerken vanaf het grasveld naast het spoorwegtraject een loopbrug aangelegd naar de Rijksweg 20. Zo kon men sneller bij de plaats van het ongeluk komen om materialen aan te voeren en mensen via die weg te transporteren naar ziekenhuizen. Scyedam jaargang 45 nr. 2 49

Scyedam | 2019 | | pagina 13