Red de armenschool! Sloop dreigt voor symbool Schiedamse arbeidersgeschiedenis Caroline Nieuwendijk Er zijn plannen om de voormalige armenschool aan de Plantage te slopen. De Historische Ver eniging Schiedam wil het gebouw graag be houden, omdat het een mooi voorbeeld is van 19e-eeuwse arbeidersarchitectuur. Daarbij is het de enige door Schiedam gestichte armen school die nog bestaat. Wat is de geschiedenis van dit bijzondere gebouw? Het begon met het Blauwhuis, een vrouwenverbeterhuis. Er gaat wat gebeuren aan de Plantage. Het voorma lige postkantoor en het Blauwhuis met de gebouwen daarachter worden omgevormd tot woningen. In het Blauwhuis komen exclusieve lofts en in de gebouwen erachter betaalbare één- of tweepersoons wooneen heden. Het is toe te juichen dat deze leegstaande gebouwen eindelijk weer een goede bestemming krijgen. Bovendien is dit een geweldige plek om te wonen, dichtbij het centrum van Schiedam met aan de ene kant de Plantage en aan de andere kant het water van de Nieuwe Haven. Iedereen wordt hier blij van, zou je zeggen. Helaas is dit niet het geval. In dit beschermd stadsgezicht wordt een gebouw gesloopt dat zon 250 jaar geleden onderdeel was van het Blauwhuis en ruim 150 jaar geleden werd omgevormd tot de eerste armenschool van Schiedam, de vroegere zuidvleugel van het Blauwhuis. Vrouwenverbeterhuis Op 23 mei 1764 geeft de burgemeester toestemming om een gebouw voor ontspoorde vrouwen neer te zetten aan het Nieuwe Werck (tegenwoordig de Plan tage). In 1765 is het door de stadsarchitect Rutger van Bol 'Es ontworpen gebouw klaar. Het bestaat uit een hoofdgebouw voor de regenten met enkele openbare ruimtes, zoals de kapel, en twee vleugels richting het water. In de vleugels kwamen de cellen met bedsteden. De vensters keken uit op de binnenplaats en hadden tralies, elke deur had een ijzeren dwarsboom met stangslot. Er verblijven gevallen vrouwen, zoals prostituees, dronkaards en krankzinnige vrouwen. Door de veranderende ideeën over het omgaan met mensen met een verstandelijke beperking raakt de instelling in de jaren 1840 verouderd. De regenten van het Blauwhuis proberen nog om de stad ervan te overtuigen het te moderniseren, maar zij krijgen geen gehoor en in augustus 1846 sluit het Blauw huis. Vanaf 1861 komt in het hoofdgebouw een postkantoor, waarna in februari 1897 het gebouw intensief verbouwd wordt om het Stedelijk Gymna sium te huisvesten, dat er tot 1967 zal blijven. De zuidvleugel wordt in 1846 verbouwd tot armen school, gevolgd in 1862 door een verbouwing die de school tweemaal zo breed maakt. In 1904 volgt nog een minder rigoureuze verbouwing. De zes grote lokalen worden gesplitst in twaalf kleine lokalen en er komt een lage ombouw met toilethokjes. Steendruk van het Blauwhuis van W. Troost uit circa 1840. Beeldnummer 06033 54 Scyedam jaargang 45 nr. 2

Scyedam | 2019 | | pagina 18