Armenschool wordt verdubbeld Al in de 18e eeuw is men in Nederland ervan overtuigd dat arme kinderen naar school moeten om ervoor te zorgen dat ze later niet tot de armenzorg vervallen. In 1806 verplicht de onderwijswet de gemeente om voor onderwijs voor alle kinderen te zorgen. De wet regelt het onderwijs naar stand. Er komen scholen voor onvermogenden (armenscholen), minvermogenden (tussenscholen) en vermogenden. De gemeente is verantwoordelijk voor al het onderwijs, dus ook voor de gratis armenscholen. De ouders krijgen compen satie voor het gederfde inkomen van de kinderen, van de diaconie (kerk) of de armenzorg (gemeente). Al in 1779 bouwt Schiedam een Stadsarmenschool aan het Broersveld. Als het Blauwhuis in 1846 sluit, hebben burgemeester en wethouders meteen een nieuwe bestemming in gedachten. Schiedam heeft een nieuwe armenschool nodig voor het toenemend aantal kinderen. De zuidvleugel van het Blauwhuis wordt in 1846 in twee jaar verbouwd tot school, met in het achterste deel een onderwijzerswoning. In juli 1848 opent de school, met Arij Hemelop als eerste hoofdonderwijzer. Het onderwijs is klassikaal, met een christelijke basis en staat onder toezicht van schoolopzieners. In 1862 beleeft de armenschool een metamorfose. Het gebouw wordt verdubbeld. Twee klaslokalen komen naast elkaar met in het midden een schei dingswand met grote vensters. Er komt een nieuwe kap op en de eerste vier meter van de vleugel aan het Blauwhuis wordt weggehaald, zodat de school een zelfstandig gebouw wordt. Alle ramen en deuren worden verplaatst. Het gebouw is veranderd in een 19e-eeuwse armenschool. Als op 16 april 1863 'de school achter het postkan toor' opent, is het de grootste school van Schiedam. Aan het hoofd staat, van 1861 tot 1898, hoofdonder wijzer Pieter van Vlaardingen. Er zijn zes hulponder wijzers in zes grote lokalen. In het midden van elke klas staat een kolenkachel en de kinderen zitten met z'n achten op zes grote banken. Meisjes en jongens zitten gescheiden maar wel samen in een lokaal. Bevolkingsgroei In 1860 komt er een Verordening op de Openbare Lagere Scholen, waarin staat dat alle kinderen vanaf 5 jaar onderwijs moeten kunnen krijgen. Elke werkdag is er school behalve op zaterdagmiddag en tijdens 14 vakantiedagen in de zomer. Het is niet geoorloofd om zonder verlof van school te blijven. Jongens en meisjes worden zoveel mogelijk gescheiden in de klas geplaatst. Achterzijde van het Blauwhuis met de voormalige linker- en rechtervleugel gezien vanaf de Nieuwe Haven rond 1900. Duidelijk zichtbaar is dat de rechtervleugel, waar de le Openbare Armenschool in zit, tweemaal zo breed is. Ingekleurde prentbriefkaart, fotograaf J. Van Diggelen, beeldnummer 16644 Scyedam jaargang 45 nr. 2 55

Scyedam | 2019 | | pagina 19