de kwekelingen slechts tussen de 12 en 14 jaar oud zijn. Bij de andere Schiedamse scholen is het leerlin genaantal veel lager, gemiddeld 40 tot 45 leerlingen per klas. Op de bijzondere scholen is het verloop van hulponderwijzers gering. Bij het openbaar onderwijs en zeker op de eerste armenschool zijn er echter veel wisselingen, door de slechte salariëring. In elk jaar verslag schrijft de commissie dat de salarissen van het personeel omhoog moeten. Over de eindresultaten van de schoolverlaters is de commissie ontevreden. De vaardigheden van de leer lingen in het lezen, schrijven en rekenen zijn onvol doende. Dit komt omdat de kinderen met 12 jaar al definitief van school gaan. Onderwijswetten 1874 is een belangrijk jaar was voor kinderen en het onderwijs. Het 'kinderwetje van Van Houten' regelt het verbod op fabrieksarbeid voor kinderen onder de 12 jaar. Dit bevordert natuurlijk juist de school- gang van de arbeiderskinderen. In 1901 komt de Leerplichtwet, deze is dan nauwelijks meer nodig omdat bijna alle kinderen tot 12 jaar al naar school gaan. Dat onderwijs in Schiedam geen filantropie is, blijkt uit de volgende kwestie. In 1873 verhoogt de gemeente Schiedam het schoolgeld voor het Gewoon en meer uitgebreid Lager Onderwijs voor het jaar 1874. Het jaar daarvoor deed de gemeenteraad dit ook al voor de meisjesschool. In beide gevallen is, de schoolcom missie niet om advies gevraagd. De commissie is hier verbolgen over, daar zij volgens artikel 64 van de Wet op het Lager Onderwijs als doel heeft 'den bloei van het onderwijs naar vermogen te behartigen'. Daarom geeft de schoolcommissie in een brief van 21 november 1874 een ongevraagd advies aan de gemeen teraad en wijst daarin naar de wet. De schoolcom missie betoogt dat in de Wet op het Lager Onderwijs staat: 'kan eene bijdrage voor ieder schoolgaand kind worden geheven'. Volgens de commissie betekent dit niet dat de kosten voor het onderwijs worden gedekt, maar alleen tegemoet worden gekomen. Ook wijst ze naar artikel 194 van de grondwet. Met 'voldoend openbaar lager onderwijs geven' wordt in ieder geval niet bedoeld dat het onderwijs zo duur wordt dat de burgers het niet meer kunnen betalen. Daarbij is het zo dat de lagere klassen van de meisjesschool al kostendekkend zijn. MÉ. Scyedam jaargang 45 nr. 2 57

Scyedam | 2019 | | pagina 21