van de drinkwaterleiding'. Er is wel een drinkfon- tein bij de voorgevel Blauwhuis, maar hier wordt gemorst en de school wordt daardoor vies door de vele schoenen en klompen. De armenschool wordt ook vaak 'klomperischool' genoemd, maar kennelijk komen hier ook kinderen met schoenen. In ieder geval beveelt de commissie aan om een kraan in de school te maken. De armenschool verandert enkele keren van naam. In 1863 wordt de officiële naam 'le Openbare Armen school', daarna 'le Openbare kosteloze School'. In 1908 krijgen de scholen een letter als 'naam', onze school wordt 'school C'. In de tweede helft van de 19e eeuw staat de school echter vooral bekend als 'school achter het postkantoor" en in de 20e eeuw als Blauwhuisschool De Singelschool De problemen met het groeiend leerlingenaantal duren voort in Schiedam. In 1910 zijn er 118 leer lingen meer aangemeld dan waar plaats voor is op de scholen. Op 15 maart besluit de gemeenteraad tot twee maatregelen. De 18e-eeuwse armenschool aan de Broersveld wordt opnieuw in gebruik genomen en de minimum schoolleeftijd van de kinderen wordt verhoogd. Deze maatregel komt in de krant te staan en leidt tot Kamervragen. De afgevaardigde K. ter Laan, In de Lager Onderwijswet van 1878 worden nog hogere eisen gesteld aan gebouwen, materialen en aan het onderwijspersoneel, ook wordt de maximale klassengrootte bepaald op 40 leerlingen. De regering stelt de volgende schoolvakken vast: lezen, schrijven, rekenen, de beginselen van de Nederlandse taal, vader landse geschiedenis, aardrijkskunde, kennis van de natuur, zingen, handtekenen, gymnastiek en voor de meisjes 'nuttig handwerken'. Dit vakkenpakket vormt nagenoeg nog steeds de basis van het basisonderwijs. Eén kraan voor 600 kinderen In 1889 volgt een herziening van de Onderwijswet. De wet van Kappeijne regelt de betaling door de overheid van de salarissen van het personeel in het bijzonder onderwijs. De gehele financiële gelijkstel ling van openbaar en bijzonder onderwijs volgt in 1917. In 1899 constateert de Schiedamse schoolcommissie opnieuw dat de scholen overvol zijn. In dertig jaar tijd is de Schiedamse bevolking met een derde toege nomen tot ruim 27.000 inwoners. Het leerlingen aantal groeit met ruim 30 procent, van 2600 in 1871 tot 3888 in 1899. Op 2 september 1889 staat er iets wonderlijks in de notulen van de Schiedamse schoolcommissie. Ze schrijft dat de eerste armenschool 'geen kraan heeft

Scyedam | 2019 | | pagina 22