stelt: 'Burgemeester en Wethouders van Schiedam deelen mede, dat er bij de aangifte van leerlingen voor de openbare lagere scholen 149 kinderen méér zijn aangegeven dan er plaatsruimte is. Zij stellen nu voor den leeftijd voor toelating op 5'/2 jaar te stellen, dan is het aantal nog maar 120. En misschien gaan die afge wezen 29 dan wel naar bijzondere scholen. De nieuwe school, die door Gedeputeerde Staten reeds in 1907 geëischt werd, komt nog niet en de 120 kindertjes die "te veel" zijn in den vollen zin van het woord, zullen maar weer in een oud, reeds lang verlaten schoolge bouw worden ondergebracht.' In 1910 keurt de gemeenteraad dan eindelijk de bouw van de nieuwe Tussenschool goed. Ambtenaren van de Dienst Gemeentewerken ontwerpen de school, om het geheel goedkoop te houden. Bijzonder aan de Singelschool is de fundering van gewapend beton en de centrale verwarming. Wilt u dit gebouw bekijken, dan zult naar de beeldbank van het gemeentearchief moeten, want enkele jaren geleden is dit fraaie gebouw door de gemeente gesloopt. Het doek valt In de jaren 1920 en '30 blijft de onvrede over bezuini gingen en veel te grote klassen. In de jaren 1940 wordt school C afgekeurd in verband met de ouderdom van het gebouw. In de Tweede Wereldoorlog is de Wehr- macht in de school gelegerd van juni 1940 tot mei 1944. Daarna gebruikt het Militair Gezag het gebouw om Duitsers te interneren. Ondanks dat de school is afgekeurd, maken in 1946 de Sint Catharinaschool en de Prinses Julianaschool, beide met 6 lokalen, gebruik van de school. De Sint Catharinaschool blijft tot september 1949, terwijl de Prinses Julianaschool pas in september 1951 weggaat. Maar dan valt ook het doek voor de school als instelling voor de jeugd. Van 1967 tot 2013 huist de regionale muziekschool (later Opmaat) in het Blauwhuis. In de zuidvleugel de voormalige armenschool zijn verschillende verenigingen gehuisvest, waaronder een bejaarden- soos en de biljartvereniging van Wilton-Fijenoord. Nu staat een projectontwikkelaar voor de deur van het Blauwhuis en de (voormalige) vleugels om van het complex woningen te maken. Slopen of behouden? Schiedam heeft helaas al veel van haar arbeidersge schiedenis gesloopt. Van de originele arbeidershuisjes of keukens zijn er nog maar drie over. De Tusschen- school F (later de Singel) is ook afgebroken. De sloop van één van de twee nog bestaande 19e-eeuwse armen scholen zou een groot verlies zijn voor Schiedam. Hopelijk ziet men op tijd in dat deze armenschool van grote historische waarde is voor de stad. Gelukkig leven we nu in een tijd dat niet alleen de mooie gebouwen behorend bij de welgestelden van de bevol king worden bewaard, maar dat er ook aandacht is voor gebouwen bestemd voor het overgrote deel van de bevolking, de arbeider. De armenschool zou niet zozeer om haar schoonheid maar om het achterlig gende verhaal behouden moeten worden. Het histo risch verhaal van de vele arbeiderskinderen die op klompen in de kleine 19e-eeuwse industriële stad naar school gingen voor hun broodnodige onderwijs. Dit verhaal kan alleen verteld worden aan de hand van de originele armenschool. Hier kun je je inleven in hoe de arbeiderskinderen les kregen in een overvolle klas om het beter te krijgen dan hun zwoegende ouders. Het Gemeentearchief Schiedam is benieuwd naar oud-leerlingen van de school achter het Blauwhuis. Wilt u uw herinneringen delen of heeft u nog klassenfoto's? Bel of mail naar: 010- 219 1943 of C. Nieuwendijk@schiedam.nl Bronnen: BlauwhuisBouwhistorische verkenning, Lange Nieuw- straat 183 Schiedam, Hylkema Erfgoed, 18 juni 2018 Archief 127, Plaatselijke Schoolcommissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, Gemeentearchief Schiedam Scyedam jaargang 45 nr. 2 59

Scyedam | 2019 | | pagina 23