Volop herinneringen langs de Oude Dijk m W' Aangelegd in 1165 Werkgroep Kethel Wandelen langs de Oude Dijk is niet meer mogelijk. Maar een papieren wandeling kan nog wel. We lopen van de Polderweg naar de Damlaan. De werkgroep Kethel was bezig met een artikel over de Oude Dijk, met als dossierhouder ons lid Koos Strik. In juli 2017 is Koos Strik overleden. Uitein delijk is het dossier Oude Dijk weer opgepakt en met dank voor al het werk dat Koos hiervoor heeft verricht, is het nu tijd voor publicatie. Veel landerijen in en rondom Kethel behoorden in de middeleeuwen toe aan de Abdij van Egmond. In de twaalfde eeuw overstroomden deze landerijen regel matig en om dit tegen te gaan besloot abt Wibold in 1165 een dijk aan te leggen. Deze zeedijk liep onge veer van Spieringshoek naar de Polderweg. Later werd in Schiedam de Vlaardingerdijk aangelegd. Deze dijk gaf meer bescherming tegen het water. De zeedijk die door abt Wibold was aangelegd ging men toen de Oude Dijk noemen. Tot 1941, toen Kethel nog een zelfstandige gemeente was, vormde de Oude Dijk de grens tussen Kethel, Schiedam, de Westabtspolder en de Nieuwlandse polder. Aan het begin van de twintigste eeuw liep de Oude Dijk van de Damlaan naar de Polderweg. De spoorweg van Den Haag naar Rotterdam, geopend in juni 1847, kruiste de Oude Dijk. In augustus 1891 werd de spoorweg naar Maassluis aangelegd, ook deze spoorweg kruiste de Oude Dijk. De spoorweg overgangen waren onbewaakt. De dijk was gedeel telijk geplaveid met klinkerbestrating. Dit was het geval nabij de Damlaan en bij de beide spoorweg overgangen. Verder was er het zogenaamde koolas, een afvalproduct van de Schiedamse branderijen. Aan het einde van de Polderweg begon de Oude Dijk, daar waar de Polderwetering, ook wel Kleine Poldervaart genoemd, in de Schie stroomde. Om de Schie over te steken richting Overschie en Schiedam was er een veerdienst. Aangezien deze veerdienst bezwaarlijk was voor boeren die hun producten in Rotterdam naar de markt wilden brengen, werd in 1891 een rolbrug aangelegd. Om van de brug gebruik te maken moest men tol betalen aan de gemeente Kethel. In de crisistijd, voor de Tweede Wereld oorlog, werden voor het innen van de tolgelden vaak Kethelse werklozen uit Bijdorp aangesteld. f RKSV Excelsior 70 Kaart 20)8 Google Maps 1850-1864 Militaire kaart Nationaal archief k'fi'h. 'Ct; f 60 Scyedam jaargang 45 nr. 2

Scyedam | 2019 | | pagina 24