kocht je spijkers en petroleum. Je had kapsalon Van der Burg. banketbakkerij Het Westen. Je had ook nog Van der Meer en Schoep. Vlak na de oorlog was er nog niet veel te eten. Dan ging je daar met een kussensloop naar toe en dan kreeg je stukjes koek en kaak van ze. En dan de RMI (de Rotterdam- sche Melkinrichting). In die winkel waren alleen zuivelproducten te koop. Dan had je nog Naring de schilder, en glas-in-loodramen maakten ze ook. Om de hoek van de Fabristraat was het café van de heer en mevrouw Huet. Daar mochten we vaak limo nade drinken. Eens in de week kwam de ijskoets, ze brachten dan ijsstaven. Er vielen wel stukken ijs op de grond, daar gingen we aan likken. De mannen die de staven kwamen brengen hadden juten zakken op hun hoofd en om hun handen. Ook weet ik nog dat de paarden vijgen lieten vallen in de straat en dan zaten er zoveel mussen op die vijgen. 'Daar zitten zaadjes in', wist mijn vader te vertellen. 'Die eten de mussen er uit'. Vanuit ons bovenhuis konden we de BK-laan zien en het Gemeenteziekenhuis. Zo zagen we ooit Ierse koeien lopen door de BK-laan, op weg naar het abat toir, roodbruine koeien. Tegenover ons was de ambachtsschool. We deden volop verstoppertje op het terrein van de school. In de oorlog werd dat gebouw bezet door de Duitsers. Er werden allemaal stapelbedden neergezet in de lokalen. De soldaten konden zo bij ons naar binnen kijken. Nu hadden wij afrikaantjes in de venster bank, om te laten zien dat we oranje-gezind waren. Dat was toch niet zo verstandig. En op een gegeven moment ging het op mijn kamertje lekken. Er waren scherven van de bom die vlak daarvoor in de Veenlantstraat was gevallen, op ons dak terecht gekomen. Naast ons woonde de familie Tuit. Ze waren bij het Leger des Heils en ze deelden de Strijdkreet uit in de straat. De familie Van Vliet had een koe op het weilandje bij het ziekenhuis. Wat hebben we veel gespeeld: tollen, diabolo, stelt lopen, ballen met drie tegen de muur. Schipper mag ik overvaren, touwtjespringen, buten, door al die zijstraten. We knikkerden in de goot. In 1963 ben ik getrouwd. Bij Kruijer Ris, ook een zaak bij ons in de straat, kocht ik mijn uitzet. We hebben eerst twee jaar ingewoond in de Tielman Oemstraat. Ik ging bij mijn moeder de was doen, dat was lekker dichtbij." GAS, beeldnummer 27768, firma Naring, hoek Sint Liduina- straat en Warande Foto huis, collectie mevrouw Van der Haagen Scyedam jaargang 45 nr. 2 65

Scyedam | 2019 | | pagina 29