Nieuwe lichting ambassadeurs van Schiedam Afsluiting cursus Ken Uw Stad De cursus Ken Uw Stad, in de wandeling KUS genoemd, werd op donderdag 7 maart afge sloten met een bijzondere bijeenkomst in het gemeentearchief Schiedam. Jef Jansen en Caroline Nieuwendijk, medewerkers van het archief en KUS-docenten, leidden de cursisten langs de plaatsen waar het Schiedamse verleden zorg vuldig wordt bewaard. Parels uit dit verleden lagen uitgestald, zoals de akte van het Beste Kleed (het oudste archiefstuk van Schiedam uit 1286 of 1287) en een boek met het levensverhaal van Liduina met houtgravures uit 1498, geschreven door Johannes Brugman. Eén van de oudste gedrukte boeken van Nederland. Voormalig politieman Chiel Wilbrink vertelde verhalen uit zijn boek 'Plaatboeven en Boevenvangers' met opmerkelijke voorvallen uit zijn diensttijd bij de Schiedamse politie. De deelnemers werden verder verrast met een optreden van burgemeester Cor Lamers die vier ambtsketens ('het is een keten, geen ketting, die zit op je fiets') meebracht: twee van Schiedam, één van Kethel en één van Mathenesse. Twee van Schiedam? Dat klopt. Burgemeester Peek liet zich in 1952 een nieuwe ambtsketen aanmeten omdat hij de oude niet deftig genoeg vond. Dit exemplaar is nog steeds in gebruik. Twaalf lessen De KUS-lichting 2018-2019 bestond uit meer dan veertig cursisten. KUS-coördinator Dick Gelderblom keek samen met de cursisten terug op een reeks van twaalf lessen en diverse historische uitstapjes (waar onder twee stadswandelingen, rondvaart met de fluis terboot, bezoek aan de brandweer en molen De Nolet, beklimming van de kerktoren). Gelderblom slaagde er gedurende de cursus in de deelnemers zodanig op hun gemak te stellen dat er een gevoel van verbon denheid met elkaar maar ook met de stad en haar geschiedenis ontstond. Voorzitter van de Historische Vereniging Reinard Maarleveld doelde daarop tijdens het uitreiken van de certificaten: "Jullie zijn door de KUS-cursus niet alleen kenners van de stadsgeschie denis maar ook ambassadeurs van de stad geworden." Ook meedoen met Ken Uw Stad? In het najaar van 2019 gaat de nieuwe cursus van start. Van begin november tot maart vertellen enthousiaste en deskundige inleiders over een groot aantal onderwerpen. Van archeologische vondsten uit de nieuwe steentijd tot de opkomst van de moderne offshore-industrie. De kosten voor het totale programma zijn 85-, Daarvoor krijgt u twaalf voordrachten, twee stadswandelingen, een syllabus en koffie of thee. En u mag rekenen op wat extraatjes, zoals blijkt uit het boven staande verslag. Heeft u belangstelling? Stuur een berichtje naar kenuwstad@historischeverenigingschiedam. nl. Of kom op een vrijdagmiddag of zaterdag middag naar het bezoekerscentrum op de Hoog straat 74A en neem de folder mee.

Scyedam | 2019 | | pagina 2