f Symmetrie zorgt voor serene en voorname uitstraling De geschiedenis van de voormalige Rl< Begraafplaats onderzocht Geert Medema De RK Begraafplaats is aangelegd in de vorm van een Latijns kruis. Tot op heden is deze structuur bewaard gebleven. Geert Medema geeft inzicht in deze bijzondere vormgeving. En hoe is de begraafplaats ontstaan? Sinds vorig jaar loopt op de voormalige Rooms Katholieke Begraafplaats aan de Vlaardingerdijk een inventarisatieproject van de nog aanwezige grafmonumenten. Dit project is gestart uit interesse naar de nog aanwezige graven en de kwaliteit van die grafmonumenten. Hoewel sommige graven tot op de dag van vandaag door nabestaanden worden onderhouden, zijn diverse grafmonumenten in de loop der tijd aangetast of verzakt. Doordat de begraafplaats in de jaren zeventig werd gesloten, zijn de graven effectief eeuwigdurend geworden. Door de grondige inventarisatie ontstaat inzicht in de aanwe zige graven, de namen van de begraven personen en de conditie van de grafmonumenten. Dit biedt enerzijds een basis voor een aanpak rond behoud en anderzijds geeft het de mogelijkheid om gegevens toegankelijk te maken voor mogelijke nabestaanden. Samen met vrijwilligers van de Historische Vereni ging Schiedam geeft de gemeente Schiedam vorm aan dit onderzoek. Het onderzoek naar de grafmonumenten staat niet op zichzelf. Het is onderdeel van een meerjarig traject om de kennis rond de begraafplaats te vergroten en het beheer beter vorm te geven. In dit traject is ook een historisch onderzoek uitgevoerd naar de aanleg van de begraafplaats, met bijzondere aandacht voor de groenelementen, die samen met de bebouwing en de graven de begraafplaats structureren. In tegen stelling tot de gebouwde elementen is het groen veranderlijk. Kennis over de historische ontwikke ling helpt dan om in het beheer voor de toekomst goede keuzes te maken. In dit artikel worden enkele bevindingen uit dit onderzoek, uitgevoerd door Juliet Oldenburger van tuinhistorisch onderzoeks bureau Oldenburgers Binnenstad en Buitenleven, uitgelicht. Een bijzondere vorm De Rooms Katholieke Begraafplaats werd in 1851 aangelegd op de plaats van de buitenplaats Bokken- burg. Het was een relatief bescheiden en daarmee Kruisbeeld op de 'Calvarieberg' (corpus vervaar digd door ijzergieterij Diepenbroeck te Ulft, 1850?), op houten kruis |foto: A. en H. Groeneweg, 1976 of later, beeldbank GA Schiedam, beeldnr. 22206). 66 Scyedam jaargang 45 nr. 2

Scyedam | 2019 | | pagina 30