struiken. Centraal op een plein bevindt zich de kapel met een ingang en uitgang op de as. Hieronder zijn de grafkelders van voorname Schiedamse families. Achter de kapel ligt eerst een grafveld met eerste klasse graven en vervolgens het priestergraf De as wordt beëindigd door de zogenaamde Calvarieberg deze naam verwijst naar de berg waar Jezus werd gekruisigd - met het Christusbeeld aan het kruis. Haaks op deze as, in de nabijheid de Calvarieberg, zijn de graven van de broeders van Maastricht en de zusters Dominicanessen van Voorschoten (die lange tijd het r.-k. kleuter- en lager onderwijs in Schiedam onder hun hoede hadden). Daarnaast zijn hier graf velden van de tweede klasse aanwezig. In de hoeken zijn de knekelplaatsen. Deze hoofdstructuur is mogelijk betekenisvol. Er kan immers eenvoudig een Latijns kruis in worden gezien, waarbij de Calvarieberg met Christus het overzichtelijk perceel. De opzet is vanaf het begin strak symmetrisch geweest, langs symmetrieassen. Een meer landschappelijke aanleg, die niet onge bruikelijk was in deze periode, zou door gebrek aan ruimte niet het juiste effect kunnen bereiken. De symmetrie zorgt in de beperkte ruimte voor een serene en voorname uitstraling. Het perceel was omgracht en voorzien van boomsingels. Een plattegrond uit 1903 informeert ons over de verdere opzet. De begraafplaats was aangelegd in de vorm van een Latijns kruis. Op de centrale hoofdas liggen de belangrijkste en meest karakteris tieke elementen. Vanaf de dijk leiden twee bruggen, voorzien van hekken, naar deze centrale as, die start tussen de twee oudste gebouwen: de doodgravers woning en het haarhuis (later sacristie). Tussen deze gebouwen staat het echte toegangshek, tussen 'hele en halve zuilen. De korte toegangslaan werd altijd geflankeerd door dubbele rijen bomen of taxus- Plattegrond 'RK begraafplaats te Schiedam, schaal 1 100, Aangelegd in 1851 en vergroot in 1895, Gewijzigd en opnieuw in teekening gebracht 1 Jan. 1903' (GA Schiedam, coll. L.A. Abma, toeg.nr 327 inv.nr 209-1). Scyedam jaargang 45 nr. 2 Toegang tot de Rl< Begraafplaats (oostzijde) (1880). Aan weerszijden van de centrale toegangslaan staan twee rijen met taxusbomen in perken. Aan de achterzijde (west) wordt de begraafplaats besloten door een rij Italiaanse populieren of gekandela- berde essen. De paden zijn bestrooid met grind (foto: beeldbank GA Schiedam, beeldnr. 09672).

Scyedam | 2019 | | pagina 31