rsssai hoofd vormt en de graven diens ledematen. Dit is passend in de christelijke traditie waarbij Christus het hoofd vormt en de gelovigen de ledematen. Deze structurerende elementen zijn tot op de dag van vandaag bewaard gebleven. Kapel Het is opvallend dat de symmetrie en opzet in de loop der tijd telkens werd gerespecteerd. Nieuwe elementen werden zo veel mogelijk in deze structuur gevoegd. Een duidelijk voorbeeld is de kapel, die in 1853, al snel na de inwijding van de begraafplaats, werd gebouwd. Waarschijnlijk was met de bouw al rekening gehouden bij de aanleg, maar was deze vanwege gebrek aan financiën nog uitgesteld. Lang hoefde men echter niet te wachten, want op 4 maart 1853, op dezelfde dag dat de bisschoppelijke hiërar chie in Nederland werd hersteld, boden Wilhelmus Adrianus van der Burg en zijn echtgenote Cornelia Nolet aan om een kapel te bouwen. Het ontwerp werd gemaakt door Willebrordus Thijssen, die ook verantwoordelijk was voor de aanleg van de begraafplaats en de monumentale entree met twee gebouwen. Ook bij de uitbreiding van de begraaf plaats, in de periode 1872-1895, werd de symme trie nadrukkelijk voortgezet. Architect Everardus Joannes Margry ontwierp de twee nieuwe bruggen met nieuw hekwerk, waarmee de entree feitelijk naar de bruggen werd verlegd. Waarschijnlijk werd in deze fase ook het beeld van de Heilige Philomena geplaatst. Deze gesluierde vrouwspersoon met anker verwijst naar de Hoop. Deze verwijzing naar het eeuwig leven past uitstekend bij de teksten die op de hekwerken van Margry zijn geplaatst. Droge zomer Er is bij recent beheer naar gestreefd om de hoofd structuur weer beter afleesbaar te maken en de symmetrie leidend te laten zijn. Zo werd de tuin van de beheerders- of doodgraverswoning ingekort, zodat het plein rond de kapel weer vierkant werd. De huidige beplanting langs de toegangslaan, met taxushagen, blijft gehandhaafd. De boomsingels zijn aangevuld en tegenover de monumentale rode beuk is een tegenhanger geplaatst. Op de grafvelden zijn opschietende coniferen weggehaald om meer overzicht te krijgen. Monumentale, beeldbepalende exemplaren werden bewust gehandhaafd omdat zij - yy *"T V "A RK begraafplaats St. Petrus Banden in Den Haag, gebouwd in 1830, met vergelijkbare toegangspartij als in Schiedam (bron: onbekend) 68 Scyedam jaargang 45 nr. 2

Scyedam | 2019 | | pagina 32