een eigen kwaliteit meebrengen. De droge zomer van 2018 leidde tot een probleem met een treurbeuk aan de voorzijde van de begraafplaats. Deze boom verzakte en duwde het beeld van de Heilige Philo- mena om. Het beeld wordt momenteel hersteld en zal vanzelfsprekend terugkeren op haar oorspron kelijke plek. 'Voordeel' is dat de sokkel, die geheel aan het zicht was onttrokken, daarmee ook weer zichtbaar wordt. Kindergraven Aan de zijde van de ingang lagen van oudsher de kindergraven. Deze zijn voor een deel geruimd. Achter de sacristie aan de rechterzijde van de entree zijn echter de graven bewaard gebleven. Enkele hebben nog hun grafmonument. Dit is een bijzonder en ontroerend element van de begraafplaats. Een tijd liep hier een pad overheen. Bij de laatste beheer- opgave is dit pand verwijderd en is de plek van de kindergraven gemarkeerd door een bloeiende hees terborder. Dit vormt een moderne interpretatie van de oorspronkelijke structuur. In het onderzoek naar de ontstaansgeschiedenis van de begraafplaats is ook expliciet gezocht naar verge lijkbare begraafplaatsen in de provincie, die moge lijk als inspiratie hebben gediend. Deze vergelijking is relevant, omdat dit ook kan helpen bij de juiste keuze van beplanting van singels en structuren. De opzet en structuur van de RK Begraafplaats in Schiedam kent geen duidelijke parallel. De hoofdas met een opeenvolging van een entree met bijgebouwen met een toegangslaan leidend naar een kapel, die het centrum vormt van de aanleg, lijkt vergelijkbaar met de Haagse begraafplaats Sint Petrus Banden uit 1830-1838. Deze overeen komst beperkt zich echter tot de architectuur en het ensemble van de hoofdgebouwen. Het is niet verwonderlijk dat juist op het gebied van deze architectuur enige overeenkomst bestaat: de Haagse begraafplaats werd gebouwd door Adrianus Tollus, die in 1824 de Sint Johannes de Doperkerk (Haven- kerk) in Schiedam had gebouwd. Tollus gold als de belangrijkste kerkenbouwer en zijn begraafplaats zal zeker als referentie hebben gediend. Niettemin komt de verdere opzet van de begraafplaatsen niet overeen, zodat de Schiedamse begraafplaats als een eigen oorspronkelijke inventie van architect Thijssen kan gelden. Bijzondere parallel is wel dat ook in de begraafplaats in Den Haag bij de entree een beeld van het anker als symbool van de hoop is geplaatst. Aanplant Bij gebrek aan duidelijke referenties, zijn de histori sche foto's en de bestaande groenelementen belang rijk om voor het toekomstig beheer de aanplant te bepalen. De structuur werd van oudsher onder steund door veel toegepaste loofboomsoorten, zoals (Hollandse) linden, essen, beuken en eiken. Accenten werden gevormd door taxus. Aan de voorzijde, tussen de beide bruggen en hekwerken, bestond de singel uit combinaties van solitair bedoelde bomen met een eigen sierwaarde. Deze elementen blijven voor de toekomst zeker behouden. Wel wordt bij de keuze voor de boomsoort rekening gehouden met resistente soorten. In die zin is dit groene monument voortdurend in ontwikkeling. En dat is niet nieuw. (Met dank aan Juliet Oldenburger).^ Scyedam jaargang 45 nr. 2

Scyedam | 2019 | | pagina 33