Tijdlijn Info Foto's Vind-ik-leuks Meer - De redactie van de Scyedam werkt nauw samen met de makers van de Facebookpagina Je bent een Schiedammer als...Sinds 2013 worden elke dag oude foto's van Schiedam geplaatst op deze pagina. In de week voordat een nieuwe Scyedam verschijnt, Je bent eenSchiedammer alsje direct weet waar deze foto genomen is. Bijna 125 jaar geleden nam J. van Diggelen deze foto en toch zal elke Schiedammer de locatie direct herkennen. De bocht in de weg, de afrol, het Sint Jacobsgasthuis op de achtergrond. Dit kan alleen maar de Hoogstraat zijn. Op het eerste gezicht lijkt het of de tijd in dit stukje Schiedam heeft stilgestaan. Het pand midden op de foto is nauwelijks veran derd, maar wie de afgelopen jaren regelmatig op de Hoogstraat kwam, weet dat het in 2013 flink onder handen is genomen door Stadsherstel Schiedam en in de oude staat is teruggebracht. Aan de reclame kunnen we zien dat H.W. van Zuuren hier zijn kapperszaak had. Uit krantenberichten kunnen we opmaken dat hij waarschijnlijk met zijn gezin boven de winkel woonde. In 1907 woonde ook zijn schoon moeder ben hen in. Zij was weduwe en "zwak van gezichts- en geestvermogen." De Van Zuurens waren 'mantelzorgers'. Het pand aan de andere kant van de afrol, nog net rechts op de foto te zien, is helemaal verdwenen. Het gebouw dat er (min of meer) voor in de plaats is gekomen, met zijn karakteristieke ronding en geel geglazuurde steentjes, is tegenwoordig niet meer weg te denken. Verder in de straat zien we de imposante pastorie van de Havenkerk, die later afgebroken zou worden om plaats te maken voor een modern gebouw. Hier was jarenlang kledingwinkel Coster te vinden. zijn dit foto's van een bepaald thema. Vervolgens staat dan in het blad een artikel met de historische duiding van deze foto's. In deze aflevering gaat het over de Hoogstraat Merel van der Vaart Het is rustig op straat, op een aantal jongens en mannen na. Allemaal dragen ze klompen en voor zover we kunnen zien, zijn hun hoofden bedekt. De drie jongens in het midden houden een stoffen zakje vast. Zou hier hun lunch in zitten? Op welk tijdstip zou de foto zijn genomen? Wat verder opvalt zijn de vele 'spionnetjes', spiegeltjes waarmee de bewoners boven de winkels de eigen stoep in de gaten konden houden. Hoe 'eigen' die stoepen wel niet waren kunnen we zien aan de verschillende hoogtes van de stoepen voor elk pand. Paaltjes geven aan: de stoep is geen publiek domein, maar hoort bij het huis. Hoe langer je kijkt, hoe meer je ziet. De uithang borden laten ons weten welke winkels er te vinden zijn: Fotografische kunstinrichting, het kantoor van de Hollandse Spoorwegen, een chemische wasserij. Een kijkje in het leven van alledag in de Hoogstraat. 70 Scyedam jaargang 45 nr. 2

Scyedam | 2019 | | pagina 34