Philips filmapparaat voldoet aan hooge eischen; over het voorname rustige interieur was bij de gasten van Zaterdagavond maar één roep: bijzonder geslaagd!' Het geluid speelde blijkbaar een grote rol in de filmbeleving. Tweede Wereldoorlog Het Passage Theater was tijdens de Tweede Wereld oorlog niet meer in handen van Tuschinksi of zijn zakenpartners. In 1939 werden Tuschinski's bios copen verhuurd aan Tobis Intercinema n.v.. Op 11 maart 1941 vermeldt de Schiedamse Courant dat er veranderingen komen, als gevolg van een nieuwe directie: 'In de eerste plaats zullen des Zondags cultureele films worden vertoond; films waarvan men iets leeren kan en die toch zeer interessant zijn. In de tweede plaats zal de beneden-foyer productiever worden gemaakt, door hiervan een combinatie van café en bar te formeeren. Ongeveer op dezelfde plaats, waar nu het buffet staat, komt een nieuw gebogen buffet, met daarvoor hooge stoeltjes zonder leuning. Boven het buffet komt een luifel; er wordt een indi recte verlichting aangebracht en langs de wanden komen ingetimmerde banken; de betimmering zal van goud-berken zijn.' In de boven en beneden foyer kwamen artis tieke wandversieringen. De veranderingen waren ontworpen door architect J. van Erven Dorens uit Amsterdam. 'In de derde plaats heeft het Passage Theater een nieuwe geluids- en projectie-installatie, die geleverd zal worden door de Klangfilm, een dochter-onderne ming van de Tobis, die op dit oogenblik het beste brengt, wat er op dit gebied verkrijgbaar is.' Helaas is niet veel bekend over wat het publiek van het nieuwe theater vond. Het is daarom heel waar devol dat het dagboek van Nic. Bergwerf is gedigitali seerd en uitgegeven. Deze mooie bron van informatie laat zien dat voor hem als 21-jarige jongeman in 1943 het Passage Theater op de zaterdagavond toch wel de place to be was om naar de film te gaan. Maar de zondagmiddag was gezelliger omdat er dan meer 'vrouwtjes' aanwezig waren. In 1944 ging hij vooral veel zondagavonden naar de film, waarvoor hij meestal al eerder kaartjes kocht en soms in de rij moest staan. Blijkbaar waren dat popu- 82 Scyedam jaargang 45 nr. 3

Scyedam | 2019 | | pagina 10